Reklama

3D tlač predmetov za pár sekúnd? Svetlo to dokáže!

Zdroj | EPFL
Juraj Procházka
Zdroj | EPFL
Zdroj | EPFL

Technológií 3D tlače je  pomerne veľa, ale všetky majú spoločný princíp nanášania materiálu vrstvu po vrstve. Alebo takmer všetky. Vedci zo švajčiarskej Ecotech polytechnique fédérale de Lausanne (EPFL) totiž vyvinuli úplne nový spôsob vytvárania 3D objektov, ktoré ponúkajú pozoruhodné rozlíšenie. Dokážu sa navyše sformovať  v rekordne krátkom čase.

Pozrite si

Philips vám vytlačí lampu podľa predstáv na 3D tlačiarni zo starých CD

Nová technológia vychádza z princípu tomografie – techniky zobrazovania rezov pevných objektov pomocou röntgenového žiarenia alebo ultrazvuku. Pre potreby novej 3D tlače je fotocitlivá živica osvetlená z viacerých uhlov, pričom akumulácia svetla ju pomáha vytvrdiť.

Tlačený predmet sa „zhmotní“ priamo v nádobe so živicou, pričom celá pevná štruktúra sa uprostred živice tvorí naraz, namiesto segmentu po segmente, ako sa deje v prípade tradičnej 3D tlače.

Systém je v súčasnosti schopný vytvárať štruktúry o veľkosti do dvoch centimetrov s presnosťou 80 mikrometrov, čo sa približne rovná priemeru vlasu, uvádza sa v EPFL News. Výskumný tím sa však domnieva, že v budúcnosti bude možné tlačiť predmety o veľkosti až 15 centimetrov.

Zdroj | EPFL

Nová technika vychádza z princípov tomografie, používanej hlavne pri lekárskom zobrazovaní na vytvorenie modelu objektu založeného na povrchových skenoch. Tlačiareň pracuje tak, že pošle laserové lúče cez priehľadnú živicu – buď biologický gél, alebo tekutý plast, podľa potreby.

„Je to všetko o svetle,“ vysvetľuje Paul Delrot, CTO spoločnosti Readily3D, ktorá bola zriadená na vývoj a predaj systému. „Laser vytvrdzuje tekutinu procesom polymerizácie. V závislosti od toho, čo vytvárame, používame algoritmy na výpočet presného miesta, kam musíme nasmerovať lúče, z akých uhlov a akou intenzitou. “

Zdroj | Designboom

 

Tento proces by sa tiež mohol použiť na rýchle zhotovenie malých silikónových, alebo akrylových súčiastok, ktoré po dokončení tlače nevyžadujú povrchovú úpravu. Potenciálne lukratívnym trhom pre nový typ 3D tlače by mohol byť aj interiérový dizajn.

Pozrite si

Stanú sa 3D tlačiarne budúcnosťou stavebníctva?

Technológia môže mať široké použitie, ale jej výhody oproti existujúcim metódam sa môžu zvlášť uplatniť v medicíne. Vedci sa domnievajú, že tento proces 3D tlače by sa mohol použiť na výrobu mäkkých predmetov, ako sú „tkanivá, orgány, načúvacie pomôcky a chrániče úst“. 3D tlač sa navyše môže realizovať v uzavretých sterilných nádobách, čím sa zabráni kontaminácii.

Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.