Reklama

3+3 dôvody, prečo si ne/vybrať odolný smartfón CAT S53 5G

Michal Sobek

V posledných dňoch som mal možnosť vyskúšať si aj odolný smartfón. Išlo o známeho výrobcu CAT, ktorý prednedávnom prišiel s novým modelom S53 5G. Zhodnotil som teda 3 dôvody, v čom tento smartfón vyniká a 3 dôvody, prečo by som si ho nekúpil.

Smartfón CAT S53 5G je priamo určený na stavby, pre ľudí, ktorí sa so svojim zariadením nemaznajú a chcú mať istotu, že im nezmokne alebo že sa im po páde neroztriešti obrazovka na márne kúsky. Vtedy tento kúsok dáva veľký zmysel. Dokonca si viem predstaviť, že na mieste takého človeka nebudem riešiť jeho displej, procesor ani fotoaparáty. Treba sa však pripraviť na vyššiu hmotnosť a rozmery.

Odolnosť nadovšetko

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

CAT S53 5G je snom každého stavbára, ktorý nechce byť technologicky pozadu

S odolnosťou je tento smartfón na fantastickej úrovni, veď koniec koncov je to jeho hlavná devíza. Smartfón vyzerá, že už je v nejakom super odolnom puzdre. Na prvý pohľad je zrejmé, že nepôjde o žiadnu krehkú vec. Stačí sa pozrieť na špecifikácie: vojenská norma Mil-Spec 810H, IP68 a IP69K proti vniknutiu piesku a iných malých častíc. Sám CAT deklaruje, že na smartfóne bolo vykonaných niekoľko náročných testov a neuškodia mu ani rôzne teploty od -25 až do +55 °C, ani pád na betón či oceľ, a to z výšky až 1,8 metra. Aj USB-C konektor spolu s audio konektorom sa nachádzajú pod masívnou krytkou.

Baterka a programovateľné tlačidlo

Vychytávkou, ktorou smartfón CAT S53 disponuje je LED baterka na hornej strane zariadenia. Samotný jas je až 1 200 lúmenov a môžem potvrdiť, že svietivosť a jas je na špičkovej úrovni. Niekedy by postačil aj blesk, ale toto je skutočne viac biele svetlo, ktoré je omnoho jasnejšie. Praktická vychytávka pre každého majstra. Stačí buď v hornej lište zapnúť svietidlo alebo si nakonfigurovať špeciálne tlačidlo na ľavej strane s pekným oranžovým sfarbením. Okrem toho mu však viete priradiť z ponúkaných funkcií ako zapnutie fotoaparátu alebo Asistenta Google.

Výdrž a bezdrôtové nabíjanie

Do masívneho tela sa zmestila batéria s kapacitou 5 500 mAh. To je na dnešné pomery nadštandard, ktorý sa príjemne odrazí na samotnej výdrži. Môže za to aj displej s nižším rozlíšením alebo aj úsporný procesor. Spoľahnúť sa tak môžete aj bežne na dva dni náročnejšieho používania. Nabíjanie je potom možné výkonom 18 W. Nevýhodou môže byť to, že už aj CAT sa vydal ekologickou cestou a do balenia dáva už len USB kábel. Spoločnosť ma však prekvapila implementáciou cievky pre bezdrôtové nabíjanie so štandardom Qi. S reverzným nabíjaním však nepočítajte.

Veľký a ťažký smartfón

A teraz k nedostatkom. Áno, smartfón je skutočne odolný a má aj riadnu porciu rôznych certifikácií. Na druhej strane sa to odzrkadlilo na veľkých rozmeroch. Navyše pod a nad displejom sú naozaj obrovské rámčeky a ani tie bočné nie sú najtenšie. Rozumiem však tomu, že inak sa to asi ani spraviť nedalo. Treba však počítať s tým, že jeho používanie vaša ruka jednoznačne ucíti a už po pár minútach to bolo vyslovene nepríjemné. Veď samotná hmotnosť je až neuveriteľných 320 gramov! Aj taký skladací Samsung Galaxy Z Fold 3 5G má o takmer 50 gramov menej.

Slabý procesor, ale aspoň s 5G pripojením

CAT použil čipset od spoločnosti Qualcomm, a to Snapdragon 480. Ide o osemjadrový procesor z januára minulého roku a v nižšej triede ponúka 5G pripojenie. Toto však nie je nižšia trieda, veď cena smartfónu CAT S53 5G sa zastavila na sume 499 eur. Za vysokú cenu môže najmä odolnosť, ale aj tak si myslím, že by si smartfón zaslúžil lepší procesor. Dobrou správou je aspoň 6 GB RAM. Aj napriek tomu je tu prítomné Wi-Fi 6 a Bluetooth 5.1.

Len HD displej

Ústupky sa udiali aj v prípade displeja. 6,5-palcový zobrazovač má len HD+ rozlíšenie (1 600 x 720 pixelov). Nejde o žiadnu tragédiu, ale už na prvý pohľad bolo jasné, že kontrast a ostrosť displeja je na nižšej úrovni. Ešte som sa pre istotu pozrel do nastavení, kde sa mi potvrdilo, že CAT do modelu nenasadil ani vyššiu obnovovaciu frekvenciu, takže sa musíte spoľahnúť na klasických 60 Hz. Ja aktuálne používam zariadenie s 90-hertovým displejom a toto bol jednoznačne pre mňa hneď prvý vizuálny rozdiel. Zamrzí to aj v prípade, že samotný použitý procesor dovoľuje použitie až Full HD displeja so 120-hertzovou obnovovacou frekvenciou.

Obsah pokračuje pod reklamou

Tak ako, presvedčili by vás jeho výhody kúpiť si takéto zariadenie? Za mňa zrejme nie, ale ja nie som stavbár, kutil ani nevyžadujem extrémnu odolnosť. Pre takýchto ľudí je toto možno aj vysnívaný smartfón. CAT má však v ponuke viacero odolných modelov, preto, ak by ste nad kúpou odolného smartfónu uvažovali, tak si nezabudnite pozrieť jeho kompletnú ponuku smartfónov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.