Smartfóny sú najužitočnejšie mobilné zariadenia, s ktorými sa dá dokázať neuveriteľne veľa. Nie je to ale zadarmo, vďaka tomu, že ukrývajú množstvo citlivých údajov lákajú zločincov.
Máme v nich nielen fotografie, správy s blízkymi a e-mailovú korešpodenciu s e-shopmi, ale aj informácie z bánk, častokrát aj s heslami.
Ak používate smartfón s operačným systémom Android, môžete si nechtiac stiahnúť malvér. Takýto falošný program dokáže kradnúť osobné údaje, spamovať vás reklamami, či dokonca uniesť váš mobil (tablet).
Malvér = „malér“
Toto sú 3 indície naznačujúce, že váš smartfón môže byť infikovaný:
Spotreba dát
Ak vám nevysvetliteľne stúpne spotreba dát, je to zvyčajne jasné. Nevysvetliteľný nárast spotreby dát je jedným z varovných signálov pre aktivitu škodlivého softvéru. Určité typy malvéru dokážu zmeniť váš mobil (ale aj notebook, tablet a pod.) na spambot, ktorý bez vášho vedomia odosiela hromadné e-maily alebo správy.
Niektoré malvéry môžu využívať cudzie zdroje zariadenia na ťažbu kryptomien, tieto aktivity spotrebúvajú enormne veľa dát a robia z vášho zariadenia nepoužiteľný kus železa.
Pokles výkonu
Od výkonných mobilov sa očakáva bezproblémový zážitok. Ak sa vaše zariadenie z ničoho nič začne správať ináč ako doteraz, môže to znamenať aj to, že sa do neho stiahol malvér.
Škodlivý softvér totiž spotrebúva veľké množstvo výpočtového výkonu a operačnej pamäte, čo prináša spomalenie a oneskorenie aj pri bežnom používaní. Isté typy malvéru sú schopné narušiť základné funkcie systému, výsledkom čoho je spomalený, častokrát nepoužiteľný smartfón.
Prerušované hovory a zlé spojenie
Nové smartfóny nie sú bezdôvodne drahé – majú výkonné procesory, vďaka čomu od nich získavame plynulý výkon a bezproblémovú komunikáciu. Ak sú zrazu aj telefónne hovory nestabilné, alebo sa bezdôvodne preruší internetové pripojenie, treba zbystriť pozornosť. Niekedy za to môžu problémy u operátora, ale ak nájdete v takýchto situáciách vzor, je za tým zrejme škodlivý softvér, ktorý manipuluje s nastaveniami vašej siete.
Malver bežiaci na pozadí spotrebuje sieťové zdroje, čím zníži dostupnú šírku pásma pre hovory cez internet. Môže to spôsobiť problémy, ako je oneskorenie zvuku, latencia či dokonca výpadok spojenia..
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.