Apple pred 2 týždňami predstavil nástupcu obľúbeného modelu SE, jeho predaj sa rozbehol teraz v piatok. Získal moderný dizajn a podporu AI, nie je preto prekvapením, že sa z názvu vytratilo SE. Apple iPhone 16e je najnovší a zároveň najlacnejší iPhone.
Novinka dostala pôsobivé špecifikácie, ktoré do značnej miery eliminovali kompromisy, s ktorými sa museli zmieriť majitelia modelov SE. Už na prvý pohľad vidieť, že ide o dôstojného nástupcu, bez hrubých rámov, kde Touch ID nahradil Face ID.
Držíme v ruke iPhone 16e a hneď sme skonštatovali, že naživo vyzerá lepšie ako na produktových fotkách. Kto používa mobil s väčšou uhlopriečkou, ostane prekvapený kompaktnými rozmermi a príjemnou hmotnosťou.
iPhone 16e dostal Akčné tlačidlo, má perfektný matný povrch a v bielej farbe je mimoriadne elegantný. Dokonca si myslíme, že je krajší, ako verzia v čiernom odtieni.
Displej
Novinka má 6,1″ Super Retina XDR displej, čo v preklade nie je nič iné, ako OLED panel. Ponúka známe výhody oproti LCD displejom, čiže výborné rozlíšenie, veľmi dobrý kontrast a podporu HDR pre videá a fotografie. Hore na displeji je umiestnený výrez (teda nie ostrovček, ako majú ostatné modely série 16). Nachádza sa tam kamerový systém TrueDepth, takže nechýba spoľahlivé a rýchle overenie identity cez Face ID.
To je priepastný rozdiel oproti predchádzajúcim generáciám iPhonom série SE. Tie mali snímač odtlačkov prstov v „brade“ pod displejom. No ešte dôležitejšie je, že posledný Apple iPhone SE mal 4,7″ LCD displej s rozlíšením 1 334 x 750 px, 326 ppi a jasom do 625 nitov. Teda hrubé rámiky a nie príliš kvalitný displej. Teraz máte 6,1″ OLED s rozlíšením 2 532 × 1 170 px, 460 ppi a 800 nitov (v HDR 1 200 nitov).
Toto je úplne iná dimenzia a tak sa niet čomu diviť, že Apple už nepoužil označenie SE.
Čip
Novinka dostala čip A18 postavený 3 nm architektúrou, jeho 6-jadrový procesor je o 80 % rýchlejší ako čip A13 Bionic, ktorý poháňal iPhone 11. Ďalej má 4-jadrový GPU a 16-jadrový Neural Engine optimalizovaný pre veľké generatívne modely, modely strojového učenia (ML) zvláda až 6x rýchlejšie ako A13 Bionic.
Vďaka najnovšej generácii čipu si aj najlacnejší iPhone bez problémov poradí s Apple Intelligence. S aprílovým príchodom AI do EÚ získa jeho majiteľ nové funkcie, ktoré poznáme z konkurenčných platforiem. Opäť ide o veľký rozdiel v porovnaní s iPhone SE. Ten mal A15 Bionic (6-jadrový CPU, 4-jadrový GPU, 16-jadrový Neural Engine) bez podpory Apple Intelligence.
Fotoaparát
Výrobca zaujímavo vyriešil zadný fotoaparát. Má len jeden Fusion objektív s clonou f/1,8, pod ktorým je 48 Mpx snímač. Prinesie 2-násobný zoom, čiže ide o riešenie 2-in-1 (zo 48 Mpx urobí výrez 24 Mpx). Podporuje režim Portrét, Nočný režim, či Smart HDR. Apple iPhone 16e ponúka 4K s Dolby Vision až 60 snímok za sekundu. Nahráva v priestorovom zvuku a podporuje mix zvuku, ktorý umožňuje používateľom upraviť zvuk. Predný fotoaparát TrueDepth (12 Mpx rozlíšenie, clona f/1,9) sa postará o kvalitné selfie a videá.
Ak sa opäť pozrieme na iPhone SE, znovu vidíme veľké zmeny. Ten mal jeden 12 Mpx fotoaparát s clonou f/1,8 bez optického zoomu a poradil si s videom do 4K / 60 fps. Selfie kamera mala len 7 Mpx s clonou f/2,2.
Aké fotky ponúka iPhone 16e v porovnaní s inými modelmi vám ukážeme v samostatnom článku. Prinesieme vám tiež ďalší prehľad zaujímavých funkcií, ktorými novinka disponuje.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.