Reklama

3 veci, na čo si dávať pozor pri kúpe pneumatík z druhej ruky

Richard Pliešovský

Pneumatiky si môžete kúpiť nové, no mnoho motoristov zvolí alternatívnu možnosť, kúpu starších, resp. nejazdených, ale z druhej ruky.

Pýtate sa, prečo by niekto predával nové pneumatiky? Dôvod môže byť celkom prozaický, kúpil zlý rozmer. Ďalším dôvodom je kúpa nového auta so sezónnymi pneumatikami, ktoré sa vymenili za celoročné. To sme napokon riešili aj v my v redakcii.

Nech je to už akokoľvek, ak sa rozhodnete pre takýto spôsob kúpy, treba byť ostražitý. Pred samotným hľadaním pneumatík si zistite, aký rozmer vlastne potrebujete.

Obsah pokračuje pod reklamou
Pozrite si

Kašlite na zimné pneumatiky! Výrazne ušetríte pri použití celoročných

Kúpa pneumatík z druhej ruky môže byť dobrým spôsobom, ako ušetriť peniaze, no je dôležité, aby ste pri tom boli opatrní. Pozrite si 3 tipy, ktoré vám pomôžu s ich výberom a vyvarovať sa problémom v budúcnosti.

1.

Dezén

Prvá vec, ktorú musíte skontrolovať pri kúpe pneumatík z druhej ruky, je hĺbka dezénu. Na Slovensku je minimálna hĺbka dezénu letných pneumatík stanovená na 1,6 mm. To je však hraničná hodnota, odborníci odporúčajú vymeniť pneumatiku za novú, ak hĺbka je dezénu tesne pod 3 mm.

Ak chcete zo svojich pneumatík vyťažiť maximum, hľadajte tie, ktoré majú hĺbku dezénu minimálne 4 mm.

Nezabudnite si skontrolovať aj bočný dezén. Pozrite sa, či bočnica pneumatiky nie je poškodená, alebo znehodnotená, pretože to môže spôsobiť prasknutie počas jazdy. Takéto pneumatiky určite nekupujte!

Pozrite si

3 tipy, ako zmerať hĺbku dezénu vašej pneumatiky

2.

Vek pneumatík

Každá pneumatika má na bočnici vyrazený dátumový kód. Tento kód označuje týždeň a rok výroby pneumatiky. Pneumatiky majú životnosť približne šesť rokov, bez ohľadu na mieru opotrebovania, s ktorou sa stretli. Ak je teda pneumatika staršia ako šesť rokov, je lepšie sa jej vyhnúť, aj keď sa zdá, že je v dobrom stave.

3.

Pozrite si recenzie, testy

Ak máte v hľadáčiku zaujímavý model pneumatík, môžete si pozrieť recenzie, resp. výsledky testov. Odporučiť môžeme testy nemeckého autoklubu ADAC, ktorý pravidelne a dôkladne testuje rôzne druhy a rozmery pneumatík. Samozrejme, množstvo tipov nájdete aj na našich stránkach.

Tip na záver: Pri kontrole pneumatík hľadajte akékoľvek známky opotrebovania, ako sú praskliny, vydutia, zárezy či dokonca defekty. To všetko môže naznačovať, že pneumatika bola poškodená a jej používanie nemusí byť bezpečné.

Ak vás zaujímajú elektromobily, máme pre vás fantastickú správu. Od pondelka je spustená súťažná anketa TECHBOX EV roka 2025 powered by ejoin! Hlasovaním v ankete môžete vyhrať množstvo zaujímavých cien, vrátane možnosti vyskúšať si najnovšie elektromobily na týždeň či víkend. Stačí bezplatne hlasovať tu.

Obsah pokračuje pod reklamou

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.