Apple pred pred necelým mesiacom predstavil nástupcu modelu SE. Konečne dostal moderný dizajn, USB-C port, ale i podporu AI. Apple iPhone 16e je aktuálne najnovší a zároveň najlacnejší iPhone.
Najnovší iPhone testujeme od začiatku predaja. Napriek prvým rozpačitým pocitom sme s ním spokojní, skonštatovali sme, že je to naozaj dôstojný nástupca (na dnešnú dobu) zastaralej série SE.
V minulom článku sme sa pozreli na 3 zásadné inovácie v iPhone 16e, dnes si povieme o odvrátenej strane novinky. Je prirodzené, že v základnom a najlacnejšom iPhone nenájdete všetko, čo s radosťou využívame v Pro modeloch. Veríme, že náš pohľad vám napovie, či je pre vás vhodný iPhone 16e, alebo sa máte poobzerať po modeloch vyššej triedy.
Fotoaparát
Vo svete Androidu je bežné, že základné modely majú podstatne nižší výkon. V prípade iPhone 16e to tak neplatí, poháňa ho procesor A18, ktorý má oproti iPhone 16 o jedno grafické jadro menej.
Kompromisom je zadný fotoaparát. Má 48 Mpx rozlíšenie, clonu f/1,64. V 12 Mpx rozlíšení má veľkosť pixelov 1,4 µm (štandardne je to 0,7 µm). Jeden objektív tu zastúpi teda aj zoom, avšak výsledok nie je na takej úrovni, ako vo vyšších modeloch. Ukazuje to aj aplikácia, ktorá neponúka všetky možnosti nastavení, ako v drahších modeloch. Výsledné fotografie sú však vynikajúce, najmä ak máte zabezpečené dobré svetelné podmienky.
Displej
iPhone 16e má 6,1″ OLED displej s rozlíšením 1 170 x 2 532 px, 60 Hz obnovovacou frekvenciou a jasom max. 1 200 nitov. Chráni ho Ceramic Shield prvej generácie a ide zrejme o panel, ktorý sa po prvý raz použil v iPhone 13.
Technológia Face ID je umiestnená vo výreze v displeji, nie v ostrovčeku Dynamic Island. Ako zrejme tušíte, displej nepodporuje ani funkciu always-on display. Niekto si to ani nevšimne, iného to zamrzí.
MagSafe
Mag Safe v novom iPhone 16e nenájdete. Opäť – pre niekoho malichernosť, iný používateľ by už takýto iPhone nekúpil. Musíme sa priznať, že v redakcii patríme skôr do druhého tábora. MagSafe používame v rôznom príslušenstve – od držiakov a statívov až po nabíjačky.
Apple iPhone 16e síce podporuje bezdrôtové nabíjanie, ale MagSafe nie. Aj to je daň, za nižšiu cenu.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.