Smart domácnosť je čoraz používanejší pojem aj u menej technicky zdatných používateľov. Prvky smart home totiž vyrábajú desiatky, ak nie už aj stovky firiem a čoraz viac sú dostupnejšie.
A to nielen cenovo, ale aj používateľsky. Plug&play smart home zariadenia stačí pripojiť, spárovať do systému v appke a je to. Smart home prvok môže plniť svoju funkciu. Od čoho by ste ale mali dať ruky radšej preč?
V nepravidelnom seriáli smart|nesmart vám postupne predstavujeme prvky smart home, od kuchynského vybavenia, až po tie bežné smart home produkty. Dnes sa ale pozrieme na tie, ktoré by ste za žiadnych okolností nemali do smart home kupovať. Nielen pre svoju bezpečnosť, ale aj pre minimalizovanie vrások a šedín a tiež pre šetrenie financií, aj keď to na prvý pohľad tak nemusí vyzerať.
Produkty no-name značiek
Už v úvode sme spomínali, že smart home zariadeniam sa dnes venujú možno už aj stovky spoločností. Prevažne, samozrejme, z Číny. A tak na našom trhu, alebo niekde na Temu či Aliexprese objavia extréme lacné a až extrémne prepracované smart home prvky. Žiaľ, iba na papieri. Česť výnimkám.
Nech vás už zaujal daný produkt akokoľvek, dajte od neho ruky preč. Zariadenia do smart domácnosti majú byť smart a nekupujete si ich na mesiac či rok. Akú máte istotu, že po pár mesiacoch sa daná vecička nepokazí? Alebo akú máte istotu bezpečnosti daného produktu? Že vám všetko dokonale popíše predajca nič neznamená. Nie v dnešnej dobe, kedy na spomínaných čínskych e-shopoch nájdete tisícky predajcov a tisícky pribúdajú každý týždeň. Zabudnite tak na prípadnú reklamáciu či vrátenie tovaru.
Nehovoriac o odpade, ktorý vytvoríte iba preto, že ste chceli ušetriť pár eur. Dnes sú totiž rozdiely medzi pomerne kvalitnými produktami renomovaných spoločností a čínskymi no-name firmami zanedbateľné, rádovo jednotkách či desiatkach eur. Rozdiel medzi kvalitnými produktami a tými z čínskych gigantických e-shopov je obrovský.
Mimochodom, to že vy nepoznáte danú značku, neznamená, že ju musíte zaradiť automaticky do zoznamu no-name. Vo svete je určite množstvo značiek smart home zariadení, o ktorých ste doteraz nemuseli ani len počuť.
Odporúčame si preto pred kúpou, alebo aj samotným výberom konkrétneho smart home prvku zistiť, aké renomované značky daný typ vyrábajú. A keď si už vyberiete konkrétny produkt, dohľadajte si k nemu používateľské recenzie. Čím viac, tým lepšie. Recenzie na čínskych e-shopoch ignorujte. Často môže ísť o falošné texty alebo recenzie k celkom iným produktom. U nás množstvo recenzií produktov od bežných spotrebiteľov nájdete napríklad na Heureka.sk, v globálnom meradle odporúčame Reddit.
Staré smart home prvky aj od veľkých značiek
Nie je nič horšie ako kúpiť si smart home produkt a po krátkom čase zistiť, že je už starý. Nie je to nič nezvyčajné a deje sa to často. Sme ľudia, chceme šetriť a potom sa stáva, že kúpime smrt home produkt od renomovaného výrobcu, ktorý je ale na trhu už dlhé roky. Ide hlavne o zvončeky, kamery, zámky… jednoducho produkty, ktoré sa neustále menia a prichádzajú s novými funkciami. Také snímače uniku vody, snímač otvorenia okna či dverí apod. do tejto skupiny nepatria. Tam nie je veľmi čo zlepšovať a inovovať a už tobôž nie je čo aktualizovať. V prípade neustále sa meniacich produktov je to ale iné.
Tu sa pokojne môže stať, že si kúpite kameru do smart home systému a zistíte, že update na ňu už nebude, výrobca just už nepodporuje. To isté sa vám môže stať so smart displejmi, zvončekmi a mnohými ďalšími produktami. Platí to aj pre smart produkty do kuchyne či kúpeľne (práčky, sušičky…). Výbehová smart chladnička s displejom, na ktorom už poriadne nič nezobrazíte tiež nie je kúpa roka, nech stojí o 50 % menej ako pri príchode na trh.
Preto si pred kúpou hlavne tých drahších zariadení do smart domácnosti overte kedy boli uvedené na trh a či už teraz náhodou výrobca neoznámil ukončenie podpory. Vyhnete sa tak tomu, že z pomerne drahého smart zariadenia vám ostane už len nesmart stroj s pár funkciami. Navyše ani nič neušetríte, pretože čoskoro budete musieť zariadenie meniť opäť.
Smart home s mesačným paušálom
Keď už výrobcovia nevedia z čoho a ako zarobiť, dajú funkcie smart zariadení za poplatok. Nestačí, že za smart zariadenie priplácame, ešte chcú daní výrobcovia za smart funkcie mesačný poplatok. Zato, že to funguje s pozeraním filmov, počúvaním hudby či inými appkami, ktoré majú pridané funkcie, myslia si, že čosi také bude fungovať aj na ich zariadeniach. Nebude. Nekupujte si ich.
Našťastie u nás takýchto zariadení veľa nenájdete, no ak na ne natrafíte, vyhnite sa im oblúkom. Na trhu sú určite ďalšie smart home zariadenia s rovnakými či podobnými funkciami, za ktoré nemusíte priplácať formou mesačného poplatku.
Týkať sa to ale nemusí zariadení ako kamery či zvončeky, kedy výrobcom platíte ani nie tak za funkčnosť, ako za cloudový priestor. Pre výrobcu sú to náklady na servery a zabezpečenie, ktoré nie je vôbec lacné. V ich prípade je ale alternatívou možnosť ukladania záznamov na pamäťovú kartu. Produkty ako Nest, Ring alebo Arlo ale toto neponúkajú. Pred kúpou si tak vždy overte, či na vás neskôr nečaká nepríjemné prekvapenie v podobe mesačných poplatkov.
Vrcholom drzosti je výrobca Happiest Baby, ktorý zaviedol mesačné predplatné pre zákazníkov, ktorý si kúpili ich smart kolísku Snoo pre babätká z druhej ruky. Nehovoriac o tom, že k novej kolíske je appka s prémiovými funckiami iba na 9 mesiacov zadarmo.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.