Lietanie dronom je fantastická vec, ktorá vám poskytne pohľad z iného uhla a nadhľadu. Zďaleka však nejde o neškodnú zábavku porovnateľnú napríklad s fotografovaním, alebo filmovaním.
Dnes už to nie je len o tom, že si kúpite dron a môžete bezstarostne lietať. Čaká na vás niekoľko povinnosti, ktoré musíte pred prvým vzletom splniť.
Na legálne lietanie v EÚ je nutné poistiť váš dron, registrovať sa ako prevádzkovateľ na Dopravnom úrade. Ak máte dron do 250 g môžete si dobrovoľne urobiť aj výcvikový kurz, kde sa s problematikou lietania zoznámite bližšie. Je bezplatný a robí sa on-line z pohodlia domova. Treba však mať aj prehľad o lokalite, kde chcete lietať.
Poistenie dronu
Nebolo by to Slovensko, keby tu bolo niečo jednoduché. Aj keď legislatíva vyžaduje poistenie dronu, žiadna poisťovňa na Slovensku ho nepoistí. Našťastie v zahraničí sa to dá, samozrejme cez internet. My máme dobré skúsenosti s CoverDrone, kde sa dá poistiť dron za necelých 20 € ročne.
Pozor, nejde o poistenie dronu, ale zodpovednosti za škody, ktoré s nim spôsobíte, teda niečo ako PZP na automobily. Dopravný úrad poistenie od CoverDrone akceptuje, bez dokladu o poistení si ho nezaregistrujete.
Registrácia na Dopravnom úrade
Keď máte „v ruke“ potvrdenie o poistení dronu, môžete sa veselo pustiť do druhého kroku. Tým je registrácia prevádzkovateľa dronu (UAS). Žiadosť sa posiela na Dopravný úrad – buď poštou, alebo cez portál Slovensko.sk, vtedy však musíte mať e-občiansky preukaz s platným certifikátom na overený podpis.
Bližšie informácie o registrácii prevádzkovateľov UAS, ako aj samotnú žiadosť o zápis do registra prevádzkovateľov UAS nájdete na stránke Dopravného úradu. Treba si uvedomiť, že aj keď poistenie dronu je on-line, registrácia neprebehne skôr ako za pár dní. Treba rátať, že to trvá zhruba týždeň. Dopravný úrad vám pošle registračné identifikačné číslo, ktoré si potom musíte umiestniť na dron. Posledné tri znaky sú tajné, tie sa na dron nepíšu, poslúžia na overenie registrácie v prípade kontroly. V praxi si stačí napísať v textovom editore registračné číslo, vytlačiť a nalepiť na telo dronu.
Ako sme spomínali v úvode, odporúčame urobiť si aj Skúšky pilotov na diaľku. Tento výcvikový kurz nie je povinný pre majiteľov dronov do 250 g, ale aj tak odporúčame nájsť si čas a urobiť ho. Treba si uvedomiť, že lietanie s dronom nie je zvyčajne v odľahlých miestach, kde sa nenachádzajú ľudia, zvieratá, elektrické stožiare, budovy, dopravné prostriedky či iné objekty, ktorým sa treba vyhnúť.
Mgr. Martin Rób z Dopravného úradu hovorí, že výcvik: „v každom prípade odporúčame, pretože aj dron do 250 g môže niekoho poraniť, spôsobiť škodu, narušiť vzdušný priestor, narábate aj s osobnými údajmi ak vyhotovujete obrazový záznam. Online výcvikový kurz je teda zameraný viac na osvetu v tejto oblasti“.
Skúška je bezplatná a trvá 3 hodiny. Náš redaktor ju spravil na prvý raz za 75 minút, takže sa to naozaj dá zvládnuť ľavou zadnou.
Aplikácia mám dron
Predtým ako začnete lietať odporúčame stiahnuť si aplikáciu MamDron. Ponúka množstvo užitočných a praktických rád a máp pre realizovanie bezpečného letu. Operátori dronov získajú všetky aktualizované údaje cez používateľsky prívetivé rozhranie.
Aplikácia MamDron
Aplikácia je síce zadarmo, no mapuje len Slovensko, zahraničie z pochopiteľných dôvodov nepokrýva. Pred každou cestou si preto treba naštudovať miestne predpisy, potom vám už nič nebude brániť získavaniu pekných záberov.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.