V dobe, keď z každej strany počúvame, ako naše dáta nie sú chránené, je dobre vedieť o možnostiach komunikácie cez aplikácie, ktoré ponúkajú tzv. šifrovanú komunikáciu. Tu sú tipy na tri z nich.
Ide o pravdepodobne najznámejšie a najpopulárnejšie aplikácie. Šifrovanú komunikáciu ponúka aj WhatsApp. Keď začnete komunikáciu, aplikácia WhatsApp vám napíše, že hovory aj správy sú zabezpečené šifrovaním počas celého spojenia. Znamená to, že WhatsApp ani tretie strany ich nemôžu čítať alebo počúvať.
Problémom je, že WhatsApp patrí pod Facebook, ktorý nemá najlepšie renomé v oblasti ochrany dát. Okrem WhatsAppu tak existujú ďalšie aplikácie, ktoré posunuli úroveň šifrovania a zabezpečenia na novú úroveň.
Signal
Známa aplikácia Signal ponúka bezplatnú možnosť end-to-end šifrovanej komunikácie. Výhodou je kompatibilita medzi mobilnými zariadeniami a Google Chrome. Ponúka podobné rozhranie ako WhatsApp, no funkcií je menej. Text, fotky a videá však cez ňu pohodlne odošlete.
Aplikáciu odporúča používať aj najznámejší whistleblower Edward Snowden. Je vhodná pre novinárov, ktorí chcú svoju komunikáciu chrániť v krajinách, kde im môže hroziť nebezpečenstvo, no tiež pre bežných ľudí, ktorí si potrpia na bezpečnosť. Správy sa tiež vedia samé zničiť po určitom čase.
Threema
Aplikácia, ktorá sa stala populárnou najmä v súvislosti s Mariánom Kočnerom, ktorý ju používal na šifrovanú komunikáciu. Ide o platenú bezpečnú aplikáciu, ktorá je taktiež veľmi dobre chránená pred prelomením. Napriek tomu sa v slovenských médiách písalo, že sa podarilo Europolu prelomiť jej šifrovanie a komunikácia sa tak dostala do rúk príslušným orgánom. Threema však bez dodatočných nastavení neblokuje prezeranie správ pokiaľ máte telefón odomknutý. Je teda pravdepodobné, že sa Europolu podarilo len dostať do zamknutého telefónu a následne už len stačilo správy prečítať.
Aplikácia funguje od roku 2012 a ide o švajčiarsky start up. Výhodou je, že umožňuje aj skupinové chaty až pre 30 používateľov. Zabezpečenie funguje okrem end-to-end šifrovania aj za pomoci QR kódu.
Telegram
Aplikácia, ktorá vyvolala v Rusku kontroverziu. Stojí za ňou Pavel Durov, ktorý je zakladateľ aj ruskej sociálnej siete VKontakte. Ruské kontrolné úrady žiadali od Durova kľúče na rozšifrovanie komunikácie v aplikácii. Ten im ich odmietol dať a preto bol Telegram v Rusku zakázaný. Do dnes sa v Rusku v určitej forme používa a po celom svete má Telegram niekoľko stoviek miliónov používateľov.
Telegram je kombináciou sociálnej siete a chatovacej aplikácie. Využívajú ho rôzne firmy a organizácie na šírenie správ do skupinových chatov, ktoré majú tisícky používateľov. Aplikácia je tiež veľmi obľúbená medzi kryptomenovými investormi, ktorí si v súkromných skupinách vymieňajú investičné tipy.
Ak vás aplikácie so šifrovanou komunikáciou zaujímajú, existujú ďalšie alternatívy. Príkladom je Wickr Me, Silence či Dust. Ak chcete zároveň browsovať po internete bezpečne a bez toho, aby na vás útočili cielené reklamy, odporúčame prehliadač Tor, o ktorom sme nedávno priniesli článok.