Spotreba automobilu je zrejme najdiskutovanejším parametrom každého modelu. Na spotrebu, ale aj inú ukazovatele majú veľký vplyv používané pneumatiky.
Tie sú však spotrebný tovar, ktorý sa musí pravidelne meniť. Viete, aká je životnosť pneumatík a ako si môžete predĺžiť ich životnosť?
Pripravili sme pre vás niekoľko tipov, ktoré vám ušetria peniaze, ale aj zvýšia bezpečnosť, pretože nevhodné pneumatiky stoja za mnohými dopravnými nehodami, ktoré sa vôbec nemuseli stať.
Pozrite si tipy, ktoré pomôže predĺžiť životnosť pneumatík. Ich spoločným menovateľom je pravidelnosť.
Pravidelné vymieňanie pneumatík
Základná rada znie: na jar prezujte na letné pneumatiky a na jeseň si dajte nahodiť zimné pneumatiky. Vďaka tomu sa ochráni povrchová vrstva a predĺži celková životnosť. Dôvody sú známe, pre rozdielne teploty sa používajú rôzne zmesi pri výrobe letných a zimných modelov. Zimné pneumatiky sa rýchlejšie opotrebúvajú pri teplotách nad 7 ° Celzia v dôsledku mäkšej použitej pryžovej zmesi. Letným pneumatikám zase škoda nízke teploty.
Pravidelná kontrola tlaku
Nižší tlak vzduchu zvyšuje riziko nehôd, ale zároveň skracuje životnosť pneumatík. Ideálny tlak vzduchu v pneumatikách je uvedený v dokumentácii vozidla. Nezabúdajte pravidelne kontrolovať ich tlak a v prípade potreby ho upravte. Takto jednoducho a prakticky zadarmo znížite opotrebovanie kontaktnej plochy pneumatík a ich vnútorných častí.
Kontaktnú plochu pneumatiky je vhodné zároveň skontrolovať aj vizuálne. Počas tankovania pozrite, či nie sú v nich zapichnuté cudzie predmety, napríklad klince alebo triesky. Ak áno, opatrne ich odstráňte a skontrolujte, či nie je pneumatika poškodená.
Pravidelne preparkujte auto
Nie každý automobil sa používa na dennej báze. Ak sa pneumatiky málo používajú, opotrebúvajú sa síce menej, ale to neznamená, že vôbec. Aj často nejazdíte, pneumatiky sú neustále zaťažované, hmotnosť vozidla totiž neustále stláča to isté miesto na pneumatike. A dezén sa rýchlejšie opotrebúva tam, kde je väčší tlak. Poškodenie pneumatiky môžu spôsobiť najmä obrubníky. Ak sa pneumatika opiera o takúto hranu, je na ňu vyvíjaný silný tlak.
Riešenie je jednoduché, auto občas zaparkujte na inom mieste a dávajte pozor na nerovný terén s ostrými hranami. Stačí, ak auto preparkujete o pár metrov ďalej. Pomôže to zabrániť nevyváženosti kolies v dôsledku tlaku na jednu stranu a vzniku plochých miest.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.