Spotrebný tovar môže mať aj podobu pneumatík. Tie sa, ako dobre vieme, používaním opotrebúvajú. Dokonca aj keď na nich nejazdíme strácajú svoje vlastnosti.
Stará pneumatika je riziko – pre posádku v auto, ako aj okolie. Jedným z podstatných znakov opotrebovanosti je hĺbka dezénu.
Je dôležité, aby ste nezanedbávali pravidelnú kontrolu stavu pneumatík, tým nemyslíme len ich správne nahustenie. Ak sa o ne staráte, výrazne znížite riziko nehody. Ojazdené pneumatiky predlžujú brzdnú dráhu, automobil horšie reaguje a tiež oveľa horšie odvádza vodu z dezénu. Možno ste ani nevedeli, že za zlé pneumatiky môžete dostať pokutu až do 400 €, alebo neprejdete kontrolou na STK.
Na Slovensku je minimálna hĺbka dezénu letných pneumatík 1,6 mm. To je však naozaj minimum, experti odporúčajú vymeniť pneumatiku za novú, ak hĺbka klesne pod 3 mm.
Ako je to v prípade zimných pneumatík? Tu je podľa zákona minimálna hĺbka 3 mm, ale odporúča sa ich výmena pri hrúbke 4 mm.
Ako si najľahšie zmeriate hĺbku dezénu?
Hĺbkomerom
Pneumatika býva najviac opotrebovaná zhruba 40 mm od bočnice, merajte teda v zhruba týchto miestach. Meranie meračom hĺbky dezénu pneumatík, hĺbkomerom. Predstavuje najpresnejší a najspoľahlivejší spôsob merania. Meranie je jednoduché, presné a zvládne to naozaj každý.
Hĺbkomer zoženiete v každom pneuservise, hobbymarkete, či dokonca na benzínovej pumpe.
Ukazovateľom opotrebenia na pneumatike
Pneumatiky často bývajú označené takzvanými indikátormi opotrebenia – kontrolnými bodmi, ktoré signalizujú, že je pneumatika opotrebovaná a musíte ju vymeniť. Ak treba pneumatiku vymeniť, kontrolné body sa zrovnajú s dezénom, resp. ich znaky sú vyšúchané a nevidieť ich. Tieto miesta sa označujú po obvode pneumatiky ako TWI (Tread Wear Indicator). Sú to vystúpené znaky, zimná pneumatika má zvyčajne symbol vločky.
Pneumatika môže mať v behúni vyrazené logo alebo čísla, ktoré sa opotrebením postupne strácajú. Podľa toho potom okamžite zistíte, ako na tom vaše pneumatiky sú.
Starou dobrou mincou
Ak nemáte po ruke hĺbkomer, vytiahnite z peňaženky mincu. Pri kontrole letných pneumatík siahnite 1-eurovej minci. Zasuňte ju do behúňa tak, aby koruna bola hore nohami. Ak vidíte celé číslo, pneumatiku vymeňte. Pri meraní zimnej pneumatiky zvoľte 2-eurovku. Ak vidíte vnútorný okraj, je pneumatika zjazdená.
Upozorňujeme, že meranie pomocou mince je skôr orientačné a odborníci ho neodporúčajú. Ideálne je overiť hĺbku dezénu hĺbkomerom.
Pneumatiky kontrolujte aspoň dvakrát ročne, teda pri prezúvaní zimných pneumatík na letné a opačne. Kontrola sa odporúča tiež pred každou dlhšou cestou, napríklad na letnú dovolenku.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.