Dnes je piatok a to býva na slovenských cestách rušý deň. Okrem každodenných presunov sa ľudia vyberajú na víkendy k rodinám, cestujú na dovolenky, alebo sa z nich vracajú.
Medzi najvyťaženejšie úseky patrí prechod cez Strečno, ktoré je už pekných pár rokov doslova strašiakom. Cesta v malebnej krajine popri Váhu a popod dva hrady dávno stratila svoje čaro. Vodič si vydýchne, keď absolvuje cestu bez výraznejšieho zdržania.
Niekedy si človek nevyberá a musí sadnúť za volant a ísť. Častokrát je však lepším riešením ako vliecť sa nekonečné hodiny v kolónach zmeniť plán, prípadne – ak sa dá – naplánovať trasu mimo vyťažený úsek. V prípade neslávne známeho Strečna je to len ťažko realizovateľné, pretože obchádzky samé o sebe prestavujú oneskorenie minimálne o jednu hodinu. Ale na iných lokalitách na Slovensku to častokrát možné je.
Pripravili sme tri jednoduché tipy, vďaka ktorým budete vždy vedieť, aké je dopravná situácia na cestách, cez ktoré plánujete ísť.
On-line navigácia
Výdobytok moderných technológií si mnoho motoristov nevie vynachváliť, no napriek tomu mnoho motoristov o nej nevie. Pritom stačí pred samotnou cestou naťukať do niektorej on-line navigácie (napríklad Goole Mapy, Waze, Apple Mapy) cieľ cesty.
Ak idete na dlhšiu cestu, alebo viete, že pôjde o problematický úsek, môžete kliknúť na voľbu Nájdite najlepší čas na odchod. Systém vezme do úvahy nazbierané údaje o premávke v reálnom čase a ukáže, kedy je ideálne vyštartovať. To je ideálne napríklad vtedy, ak máte naplánované vyšetrenie povedzme o 15.45 hod v Martinskej nemocnici. Ak idete z Trenčína, viete, že cesta trvá zvyčajne 82 minút. Ale môže sa stať, že vám v konkrétny termín potrvá 93 minút. Aplikácia vám ukáže presný čas, kedy máte vyštartovať.
Média | facebookové skupiny
Na získanie aktuálnych informácií môžte využiť silu médií. V prípade dopravnej situácii okolo Strečna prináša pravidelné informácie napr. regionálny portál Žiliniak. V iných regiónoch nájdete ďalšie média, ktoré mapujú miestne dianie, vrátane dopravy, napríklad Bratislavak, Nitrak, Trenčínak, Prešovak, Bystricak a pod. Treba však rátať, že informácie nemusia byť najčerstvejšie, čo znamená, že môžete naraziť na kolónu, či nehodu, aj keď o nej nepíšu, alebo naopak, kritickým úsekom prejdete bez problémov, aj keď na stránke píšu, že sa máte pripraviť na zdržanie.
Ďalšou možnosťou je pozrieť facebookové skupiny. Čo sa týka Strečna, spomenúť môžeme Ako je na tom Strečno? Na Slovensku je ich oveľa viac, ktoré sa venujú miestnej doprave, napríklad Najrýchlejší dopravný servis 0800 800 444, Dopravný servis Bratislava, Dopravný servis – okres Žilina, Dopravný servis – okres Piešťany a okolie, Dopravný servis RS.
Len máloktorý dopravný úsek cesty sa môže pochváliť vlastnou webstránkou. Strečno je proste Strečno.
Dopravný servis
Aj v dnešnej dobe niet nad klasiku, chytiť do rúk mobil a zavolať na niekoľko čísel. Dlhodobo známy je Stella servis (+421 903 774 074, nahlasovanie udalostí +421904 75 75 75, alebo my@stellacentrum.sk). Veľmi slušný kredit má Dopravný servis Rádia Expres (0800 800 444, doprava@expres.sk, alebo dopravny-servis na Facebooku). Rádio Expres má tiež vlastnú aplikáciu Dopravný servis (Android, iOS, kde nájdete aktuálne informácie do doprave.
Košice majú vlastný dopravný servis Rádio Košice, na webstránke majú dokonca niekoľko on-line kamier s kamerami na križovatkách. Informácie i doprave môžete nahlásiť, alebo získať na Zelenej vlne 0800 900 800. Dopravné informácie prináša aj Národná diaľničná poločnosť a stránky Zjazdnost.sk, Slovenská správa ciest, či Dopravné informácie – Polícia.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.