Reklama

3 tipy ako jazdiť po diaľnici ak vás zastihnú prívalové dažde

Zdroj | Florin Gorgan/Unsplash
Lissett Pliešovská
Zdroj | Florin Gorgan/Unsplash
Zdroj | Florin Gorgan/Unsplash

Prívalové dažde sa udomácnili už aj v Európe, vedia narobiť riadne materiálne škody a v najhoršom prípade vziať život.

Pred pár dňami vyčíňali silné dažde aj u nás na Slovenku, kde výsledkom ich ničivej sily bola napríklad zaplavená nemocnica v Nových Zámkoch, ulice v Nitre alebo povrchový vír gustnado v Žiranoch, ktorý napáchal veľké materiálne škody.

Vedeli by ste správne postupovať, ak by vás niečo také zastihlo na diaľnici? Nemyslíme len automatické zníženie rýchlosti, prepnutie stieračov na najvyšší stupeň a zapnutie výstražných svetiel kvôli viditeľnosti. Prinášame ďalšie tipy ako postupovať a tým zvýšiť svoju bezpečnosť.

Obsah pokračuje pod reklamou
1.

Maximálne sústredenie

Dôležité je v tomto momente vypnúť autorádio, aby ste svoju pozornosť mohli sústrediť na cestu a pozorne vnímali zvuky prichádzajúce z vášho okolia. Pri hlasnej hudbe by ste nemuseli počuť sanitku, zrážku vozidiel pred vami, nezvyčajné zvuky vášho vozidla, či rôzne druhy nebezpečenstva. Poproste spolujazdcov, aby aj oni dávali pozor na cestu.

2.

Technológie môžu byť zradné

Tempomat na diaľnici využíva na dlhých cestách hádam každý, no počas silného dažďa by ste ho mali vypnúť, aby vás neobmedzil v rýchlej reakcii pri zmene podmienok počas jazdy. Podobne to je i s niektorými asistenčnými službami, na ktoré sa spoliehame, ich snímanie senzormi môže byť nespoľahlivé, dokonca môžu dávať klamlivé, nelogické hlásenia.

3.

Na diaľnici sa nesmie zastaviť

Ste neskúsený vodič, alebo už dlhé hodiny sedíte za volantom a vaša pozornosť je zhoršená, či dokonca sa necítite pokračovať v jazde v tomto počasí, odstaviť vozidlo nie je najlepším riešením, dokonca sa môže stať príčinou dopravnej nehody.

Odporúča sa manuálne prepnúť automatické svietenie na denné, aby boli zapnuté aj zadné svetlá (prípadne zapnúť hmlovky), spomaliť na 40 km/h a predĺžiť odstup od vozidla pred vami. Zároveň je potrebné preradiť sa do najpomalšieho pruhu a pokračovať, kým nenájdete bezpečné miesto na odstavenie, prípadne zísť na najbližšie odpočívadlo, čerpaciu stanicu. V žiadnom prípade by sme nemali odstaviť vozidlo na zjazde z diaľnice a vytvoriť kolóny.

Zdroj | Kourosh Qaffari/Unsplash

Pomaly ďalej zájdeš a v počasí, keď je znížená viditeľnosť, zvýšené riziko šmyku treba ešte viac ako inokedy myslieť na bezpečnosť, ktorá musí byť vždy prvoradá. Dôležitá je aj predvídavosť, napríklad pri vchádzaní do podjazdu treba myslieť na to, že môže byť zatopený. Dôležité je nepodľahnúť panike a zachovať si jasnú myseľ.

TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.