Október pre hubárov znamená len jedno. Oprášia svoje košíky a vybehnú na čerstvý vzduch, aby ich naplnili chutnými hubami.
Neskúsení však môžu riskovať vážne poškodenie zdravia. Bežne sa stáva, že si ľudia pomýlia muchotrávku zelenú, bielu alebo končistú s bedľami, šampiňónmi a zelenými plávkami. Následky môžu byť tragické.
Odlíšiť jedlé huby od jedovatých totiž nie je vôbec jednouché. Treba sa to naučiť, čo trvá istý čas, milovník húb jednoducho potrebuje trpezlivosť. Prízraky naznačujúce otravu húb sa prejavujú tráviacimi ťažkosťami a môžu sa objavovať niekoľko dní.
Ak sa otrava nelieči, človek môže zomrieť. Je dôležité okamžite po prvých nevoľnostiach navštíviť lekára.
Potom nastane obdobie zdanlivého vyliečenia, no v skutočnosti to tak nie je. Nasleduje poškodenie pečene, žltačka, zlyhávanie pečene či obličiek.
Aplikácia na huby
Aplikácia na hub je overenou appkou, ktorá ponúka podrobný atlas s viac ako 200 najbežnejšími druhmi húb, ku ktorým nechýbajú podrobné popisy a fotografie. K dispozícii je kľúč na identifikáciu druhov húb podľa viditeľných znakov.
Aplikácia ponúka funkciu pre optické rozpoznávanie húb pomocou neurónovej siete. Dostupná je pre pre oba najrozšírenejšiesystémy, teda pre Android a iOS.
Picture Mushroom
Aplikácia Picture Mushroom ponúka praktický dizajn a používateľsky prívetivé rozhranie. Na overenie huby vám zvyčajne stačí zhotoviť dve snímky, jednu zboku a jednu z výšky. Zaujímavé kúsky si môžete ukladať do kolekcií v sekcii Obľúbené.
Aplikácia vás upozorní na toxické huby, takže sa od nich môžete držať ďalej, aby ste boli v bezpečí.
Google Lens
Overeným spôsobom, ktorým zistíte o akú hubu ide je Google Lens. Tento nástroj je súčasťou vyhľadávača obrázkov Google Images. Ak sa rozpozná objekt, systém zobrazí logo tejto funkcie a vy rýchlo zistíte, čo za úlovok ste našli.
Výhodou je, že Google Lens si už nemusíte sťahovať, je súčasťou vyhľadávania Google – či už v Androide, alebo v iOS.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.