Smartfóny ako ich poznáme dnes sú tu s nami už desiatky rokov. Hoci prvým smartfónom bol Simon Personal Communicator od IBM z roku 1994, no až v tomto miléniu sa objavili prvé reálne smartfóny.
Smartfónov bolo mnoho, no až Apple iPhone v 2007 narobil okolo seba taký rozruch a ošiaľ, že ho mnohí považujú za prvý reálny smartfón. A nebol pritom až tak smart. Akých výstrelkov a hlúpostí sme sa odvtedy vo svete smartfónov dočkali?
Z tých mnohých, väčších či mneších nepodarkov a prepadákov sme vybrali tri tie najlepšie, najzaujímavejšie alebo najväčšie. Pozrite sa, čo sme do prvej trojky zaradili my.
3D displej
Väčšou hlúposťou ako 3D displej v smartfóne sme sa hádam za tie roky existencie smartfónov nemohli ani stretnúť. Cieľom výrobcov bolo priniesť zariadenie, ktoré by nám vedelo vo vrecku nohavíc ponúknuť to, čo 3D kiná. Žiaľ, ani len 3D televízory to nevedeli, nie to ešte miniatúrne displeje v smartfónoch.
S 3D displejmi v smartfónoch sme sa mohli stretnúť dokonca aj u nás, nebol to len výstrelok Japonska, odkiaľ ale pochádza jednoznačne najviac spomedzi viac ako 80 smartfónov sveta s 3D displejom. Jedným z nich bol LG Optimus 3D. Nebol síce prvým smartfónov sveta s 3D displejom, no bol prvý u nás. Viac o Optimus 3D nájdete v našom dnes už historickom článku z roku 2011. Neskôr prišiel ešte jeden model, HTC EVO 3D. K nim sa, mimochodom, pridružili aj 3D fotoaparáty, ktoré ale stáli za menej ako zmienku.
Zakrivený displej
Keď už spomíname displeje, ešte jedno špecifikum bola v histórii smartfónov poriadna hlúposť, a to zakrivený displej. Nejde pritom len o displej zakrivený do strán, s čím prišiel Samsung v jeho modeli S6 Edge, ale aj smartfóny s reálne zakriveným displejom, aby sa vraj lepšie nosili vo vrecku nohavíc.
Kým Samsung (a neskôr aj ďalší výrobcovia) sa roky držal zubami nechtami zakriveného displeja do strán, aby vraj používateľ mal viac priestoru v ruke, bolo prakticky nereálne naň zohnať kvalitné ochranné sklo či obal. Nehovoriac o tom, že Samsung (a ďalší) museli ladiť ovládanie Androidu, aby nedochádzalo k nechceným dotykom.
Z iného súdka boli smartfóny s ohnutým displejom do vnútornej strany. Prvým bol Samsung GALAXY Round, druhým LG G Flex s inak zakriveným displejom. Kým Samsung pomerne rýchlo zistil, že toto je hlúposť a slepá ulička, LG vytvorilo dokonca niekoľko smastfónov v štýle G Flex. Prišiel totiž aj s jeho nástupcom Flex 2 a neskôr sa objavil zakrivený displej aj v cenovo dostupnejších modeloch. Mimochodom, vlajková loď, LG Flex 2 stála 639 €, a to bola považovaná za vysokú.
Smartfón kompaktom
Kým úplne nevytlačili smartfóny kompaktné fotoaparáty z trhu a celého sveta, existovali smartfóny s podivným dizajnom a maximálnou nepraktickosťou. Boli to hybridy medzi smartfónom a kompaktným fotoaparátom. Ak už neviete čo boli kompakty, tak vedzte, že to boli malé fotoaparáty s malým snímačom a objektívom, ktorý sa (zväčša) vysúval z tela pre získanie priblíženia.
Až prišiel rok 2012 a s ním aj Nokia 808 PureView s až 41 Mpx fotoaparátom a xenónovým (!) bleskom. Bola to dizajnová lahôdka, no poriadne prerastená.
Neskôr s podobným konceptom, no už reálnym mixom kompaktu a smartfónu prišiel Nikon, nasledoval ho Panasonic a, samozrejme, nemohol chýbať ani Samsung, ktorý v tom čase mal tiež ešte svoju vlastnú divíziu fotoaparátov. Ten dokonca vytvoril niekoľko takýchto hybridov. Dnes sú už zabudnuté, hoci sa k nim akoby opäť vraciame pridávaním rôznych adaptérov ako napríklad práve Xiaomi 14 Ultra. So zaujímavým riešením pre „zoom“ prišiel v roku 2013 ale Sony s jeho zariadeniami QX.