Google má za sebou svoju každoročnú vývojársku konferenciu I/O, teda niečo podobné ako Apple WWDC, ktorá bude už budúci mesiac. Dočkali sme sa noviniek v rámci softvéru, pričom hlavnú úlohu hralo opäť AI.
Americký technologický gigant však na tomto podujatí neukázal žiaden hardvér, pretože smartfón Pixel 8a ukázal o niečo skôr a očakávanej druhej generácie skladacieho Pixelu Fold sme sa tiež nedočkali.
Je tak zrejmé, že všetok ďalší hardvér, vrátane novej série Pixel 9, si Google necháva až na jeseň. Tohtoročné Google I/O sa tak zameriavalo primárne na softvér, pričom noviniek nie je rozhodne málo. Toto sú tri najlepšie z nich.
Android 15
Zrejme nie je pre nikoho prekvapením, že sme sa dočkali novej verzie operačného systému Android, tentokrát s poradovým číslom 15. Zaujímavou novinkou je detekcia krádeže. Smartfón pomocou gyroskopu, akcelerometra a AI dokáže vyhodnotiť úkon krádeže. Vtedy dôjde k automatickému uzamknutiu zariadenia.
Niekto ocení aj rozšírenú realitu v Mapách Google. V tejto chvíli je možné si cez Mapy Google užiť v rozšírenej realite prehliadky miest Singapur a Paríž. Ďalšie miesta pribudnú čoskoro. Google tiež do Androidu 15 pridal niekoľko vylepšení, ktoré majú zabezpečiť jeho efektívny chod. Viac sme sa novinkám venovali v samostatnom článku.
Zatiaľ prebehlo vydanie druhej beta verzie, ktorá je dostupná pre Pixely 6/6 Pro/6a, Pixel 7/7 Pro/7a, 8/8 Pro, Pixel Fold a Pixel Tablet. Avšak je k dispozícii aj na vybrané modely od spoločností IQOO, Lenovo, Nothing, OnePlus, Sharp, OPPO, realme, Tescno, vivo, Xiaomi a Honor. Oficiálna dostupnosť bude niekedy na jeseň.
Gemini na Android
Google odhalil nové funkcie Circle to Search. Teraz môže táto funkcionalita pomôcť študentom, pretože dokáže vyriešiť slovné úlohy a príklady z fyziky a matematiky aj s postupom. Neskôr sa k tomu pridajú aj vzorce, diagramy a grafy.
Gemini v systéme Android čoskoro pochopí, v akej aplikácii sa používateľ nachádza a čo v nej robí, následne môže podniknúť kroky, aby vám s niektorými úkonmi pomohol. Napríklad pri pozeraní videa na platforme YouTube sa bude môcť používateľ na toto video Gemini opýtať.
Google taktiež tvrdí, že testuje novú funkciu, ktorá využíva Gemini Nano na poskytovanie upozornení v reálnom čase počas hovoru, ak zistí vzorce konverzácie bežne spojené s podvodmi. Inak povedané, Gemini bude môcť odhaliť podvodníkov, čím ochráni vás, vaše citlivé údaje a aj vaše peniaze pred zneužitím.
Veo
Google taktiež láka na generovanie videa pomocou umelej inteligencie, a tak predstavil vlastný nástroj s názvom Veo. Ten dokáže generovať videá v rozlíšení 1080p, pričom video môže dĺžkou presiahnuť aj jednu minútu.
Veo vytvára zábery, ktoré sú konzistentné a uveriteľné, takže ľudia, zvieratá a predmety sa v záberoch pohybujú realisticky. Zároveň rozumie rôznym filmovým pojmom ako napríklad časozber.
Veo stavia na rokoch práce, vrátane siete Generative Query Network (GQN), DVD-GAN, Imagen-Video, Phenaki, WALT, VideoPoet a Lumiere. Google zároveň chce, aby s týmto generatívnym modelom experimentovali aj filmári a tvorcovia. Týmto spôsobom môže kvalita tohto nástroja rýchlo napredovať.