Legenda medzi ikonickými firmami je bez akýchkoľvek pochybností Apple. Do vienka mu to evidentne vložil ako svoj odkaz jeden zo zakladateľov, Steve Jobs.
Ani legenda sa za tie desaťročia, čo pôsobí na trhu, nevyhla rôznym prešľapom a riešeniam, ktoré boli možno v dobe svojho vzniku postačujúce, no časom zanechávali trpkú príchuť u používateľov.
Dnes sa pozrieme na portové riešenia Apple. Začnime hneď tým najznámejším, proprietárnym konektorom nazvaným Lightning.
Lightning
Lightning je počítačová zbernica a napájací konektor v jednom. Vyvinul ho Apple, oficiálne bol predstavený 12. septembra 2012 spolu s iPhone 5. V tej dobe sa jednalo portovú revolúciu. Lightning nahradil 30-pinový dokovací konektor, ktorý sa používal v iPhonoch, iPadoch a iPodoch (ale i v ďalších zariadeniach). Lightning dokázal v plnej miere nahradiť 30 pinov len ôsmimi, takže bol oveľa menší. Veľkou vychytávkou bolo, že nezáležalo na polohe, akou ste zasúvali Lightning do portu. Pripomeňme si, že okolitý svet vtedy „žil“ pomocou nešťastných microUSB konektorov a koncoviek, ktoré boli všetko možné, len nie pokrokové.
Problém sa objavil o pár rokov neskôr, keď sa celosvetovo prešlo na USB-C. Apple tvrdohlavo používal Lightning v iPhonoch a v iPadoch prakticky až donedávna. Posledný Lightning na iPade bol totiž na iPade 9. generácie (oficiálne sa prestal predávať minulý týždeň po Let Loose), v iPhonoch to bolo ešte dlhšie. Prvé iPhony s USB-C portom sú totiž v najnovšiej sérii 15.
Apple však evidentne miluje Lightning, pretože ak si chcete kúpiť externú klávesnicu, spárujete si ju so zariadením a nabijete len cez Lightning port. To isté platí aj pre Magic Trackpad, či Magic Mouse. Je to neuveriteľné, ale 14 rokov od predstavenia Lightning-u stále potrebujete mať poruke aspoň jeden kábel. Zdá sa vám to málo? Ak si dnes kúpite slúchadlá AirPods Max za cca 550 €, nebudete ich nabíjať cez nič iné, ako Lightning port.
MagSafe
MagSafe je zaujímavý príbeh. Objavil sa na MagBookoch v roku 2006 ako skvelé riešenie, ktoré bránilo nechcenému zhodeniu notebooku zo stola. Jony Ive potom prišiel v roku 2016 s radikálnym riešením a zrušil v Macoch všetky porty okrem USB-C. Po odchode Iveho však Apple opäť prišiel s počítačmi vybavenými 3. generáciou MagSafe.
Je to skvelá vychytávka, akurát, že je už trošku po funuse. MagSafe je naozaj dobrá aj dnes, ale ak máte napríklad Apple Studio Display, Apple Pro Display XDR, či prakticky akýkoľvek iný monitor s podporou napájania (PD), určite radšej využijete klasický USB-C port, ideálne v kombinácii s Thunderbolt. Nehovoriac o tom, že MacBooky sú určené aj na prenášanie a MagSafe je všetko možné, len nie univerzálny kábel. Nabijete si ním len a len MacBook.
„Jack“
3,5 mm audio konektor, ktorý sa bežne označuje ako Jack, má za sebou bohatú históriu a patrí medzi najdlhšie používané konektory vôbec. Apple ho odstránil z iPhonov série 7 (v roku 2016), káblové slúchadlá sa potom pripájali cez Lightning port. Výrobca chvíľu dával v balení aj redukciu Lightning/3,5 mm port, potom to už bolo v réžii používateľov.
No a aj keď iPhone prišiel o Jack, iné zariadenia od Apple ním boli a sú stále vybavené. Dodnes ich nájdete v MacBookoch. Apple síce hovorí, že ide profesionálne zariadenia, ale v redakcii silno pochybujeme, že napríklad MacBook Air bol niekedy určený pre profi zákazníkov. Takže aj v prípade 3,5 mm audio konektora je to tak, že nikdy neviete dňa ani hodiny, kedy ho budete potrebovať.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.