O tom, že je pneumatika jednou z najdôležitejších častí automobilu sa pravidelne presvedčujeme počas zimy. Bez ohľadu na to, aké má vozidlo výkon, stále je odkázané na prácu, akú odvedú pneumatiky.
„Gumy“ plnia kritickú úlohu pri brzdení, zatáčaní, udržiavaní v priamom smere, či zrýchľovaní. Pneumatiky sa delia podľa ceny na 3 kategórie – prémiové, stredné a lacné.
V prémiovej triede neplatíte len za samotnú gumu. V cene je zahrnutý aj rozsiahly výskum, vývoj a testovanie, ktoré výrobca realizoval. Lacnejšie značky investujú oveľa menej. Veľkými rozdielmi medzi značkami je dezén pneumatík, ich trvanlivosť a maximálna odporúčaná rýchlosť.
Známy nemecký autoklub ADAC urobil nedávno test 32 súčasných modelov zimných pneumatík v dvoch rozmeroch 205/60 R16 a 225/45 R17. Prvý rozmer pneumatík môžete nájsť na SUV nižšej strednej triedy, do R17 sa obúvajú vozidlá kompaktnej triedy.
Nás zaujímalo najmä to, či sa na európskom trhu nachádzajú také pneumatiky, ktoré by ste určite nemali používať. Boli sme prekvapení, keď z testu vyplynuli až 3 modely, od ktorých by ste sa mali podľa ADAC držať ďalej.
Testovaný rozmer 205/60 R16 H (v rýchlostnej triede do 210 km/h) je rozšírený najmä v menších SUV (napr. Dacia Sandero Stepway, Kia XCeed alebo Opel Crossland). Vážne nedostatky vykazujú tieto dve pneumatiky:
- turecké Lassa Snoways 4 z Turecka sklamali na snehu a ľade;
- čínske Austone Athena SP-901 boli neuspokojivé ns suchej, ale najmä na mokrej vozovke.
Rozmer 225/45 R17 H (do 210 km/h) patrí medzi najpredávanejšie v segmente zimných pneumatík (od Audi A3, cez VW Golf až po Mercedes A). ADAC označil ako jednoznačne „neuspokojivý“ tento model:
- poľský Kormoran, ktorého výkon je extrémne slabý na suchej, no hlavne mokrej vozovke.