Isto poznáte pieseň od Beaty Dubasovej, kde sa spievalo účesy, účesy ach tie účesy, ak by sme ju chceli zaktualizovať, možno by mohla znieť podvody, podvody ach tie podvody. Stávajú sa nechceným fenoménom dnešnej doby.
Hľadáte si dovolenku na leto? Väčšina z nás chce nakúpiť čo najlacnejšie, a samozrejme, najlukratívnejšie ubytovanie. Od cestovných kancelárii a agentúr sme svoju pozornosť preniesli a upriamili na sociálne siete.
Najväčšou obavou by mali byť falošné inzeráty, ktoré nájdete na Facebooku, či Airbnb. Niekto by mohol namietať, že ani s cestovkami nie je nič isté. Má čiastočne pravdu, lenže aspoň viete, že vaša komunikácia prebieha s reálnym subjektom, ktorý má poistenie proti insolventnosti a jej služby sú hodnotené reálnymi zákazníkmi.
Facebook = raj pre podvodníkov
Facebook je hotový raj pre podvodníkov. Stačí zadať do vyhľadávača názov krajiny, miesta vašej vysnívanej dovolenky, alebo iba „dovolenka“ a máte čo robiť i niekoľko týždňov. Môžete pohodlne si vyberať z exkluzívnych a cenovo lákavých ponúk.
Takto ľahko sa zrodí podvod – stačí stiahnuť pekné, atraktívne fotografie z internetu, pokojne aj z Bookingu, podliezť cenu a uverejniť ponuku. Za pár dní bude dosť záujemcov na to, aby ste stihli vypýtať zálohu a rýchlo inzerát stiahli. Problém nie je ani poslať zmluvu a nechať si vyplniť údaje od dovolenky chtivých ľudí. Aké jednoduché!
V ideálnom prípade pricestujete na dovolenku a skutočne na vás bude čakať ubytovanie, ktoré ste si vybrali, no môže to dopadnúť oveľa horšie. Namiesto 100 metrov od mora budete vzdialení kilometer, zariadenie sa ani len nepribližuje fotografiám, bazén je nafukovací, nikto nečaká, aby vám dal kľúče od izby.
Čo zaráža najviac, administrátori v drvivej väčšine od inzerujúcich nežiadajú pred uverejnením žiadne podklady, ktorými by sa preukázalo, že danú nehnuteľnosť môžu ponúkať. Skrátka a jasno, ponuky na Facebooku sú rizikové. Dajte si pozor, ak sú mimoriadne výhodné, zvyčajne ide o podvod. Naopak, ak je cena štandardná, lepšie je osloviť agentúru, ktorá má za sebou históriu, vyberáte z množstva ponúk a poradí vám skúsený personál.
Úskalia Airbnb
Inak to nie je ani pri ponukách Airbnb, sú cenovo dostupnejšie, získate väčšie súkromie ako býva v hoteloch, niekedy ponúkne hostiteľ svoje služby sprievodcu. Stáva sa, že hostiteľ môže kedykoľvek vašu rezerváciu zrušiť, aj v poslednej chvíli, prípadne budete chcieť z nejakých vážnych dôvodov zrušiť rezerváciu a prídete o peniaze, lebo ste si nepreštudovali zásady zrušenia ubytovania konkrétneho hostiteľa.
Ubytovanie cez Airbnb využili aj naši redaktori a množstvo našich známych. Zvyčajne sme boli spokojní, až na jeden prípad, kde sa majiteľ vyhovoril, údajne má poruchu a tak poskytol náhradné ubytovanie. Pravdaže, ďalej od centra, s menšou plochou a s nemoderným zariadením.
Ak sa rozhodnete pre dovolenku týmito spôsobmi, treba počítať, že váš nákup je spojený s istým rizikom. Tu je pár tipov, ktorými by bolo dobre sa riadiť pred prenajatím ubytovania.
Prečítajte si recenzie hostí alebo požiadajte o hodnotenie a skúsenosti. Dobre je predom sa informovať o službách, ktoré máte zahrnuté v cene, napr. posteľné prádlo, klimatizáciu, energie a uistiť sa, že nie sú žiadne ďalšie skryté poplatky, ako napríklad za upratovanie, parkovacie miesto, psa. Požiadajte o video čet a ukážku prenajatého ubytovania.
Falošné cestovné kancelárie
Veriť sa však nedá ani webstránkam. Slovenská obchodná inšpekcia varuje pred podvodníkmi, ktorí sa vydávajú za cestovné kancelárie. Opäť platí, že treba byť opatrní, ak uvidíte výhodnú cenu. Slovenská polícia zdôrazňuje, že na sociálnych sieťach začínajú hľadať dôverčivých dovolenkárov rôzne podvodné portály, napr. slnkomore.sk, toptours.sk či v-tours-international.com – všetky ponúkajú lacné zájazdy a dovolenky. Existuje dôvodné podozrenie, že ide o podvodné stránky. Pozor si dajte tiež na tieto falošné cestovky: nazajazd.sk, kamideme.sk, dovolenka25.sk, či travelsk.sk.
Pozor: Ani doména .SK, či používanie spisovného jazyka automaticky nezaručuje, že ide o slovenskú cestovnú kanceláriu ako organizátora, resp. sprostredkovateľa zájazdu.
Ak chcete mať istotu, že komunikujete so skutočnou cestovnou kanceláriou, pozrite si zoznam slovenských kancelárií, ktoré majú na Slovensku sídlo. Ako uvádza Slovenská obchodná inšpekcia, tento zoznam je „dôležitý aj z hľadiska zabezpečenia informovanosti cestujúcich, najmä z dôvodu poskytovania informácií o platnej zmluve zabezpečujúcej ochranu pre prípad úpadku cestovnej kancelárie“.
TECHBOX.sk môže za predaj produktu v článku získať províziu formou affiliate programov.