Reklama

25 vecí, ktoré Google za 25 rokov existencie už zrušil

Zdroj | Google
Richard Pliešovský
Zdroj | Google
Zdroj | Google

Obrovská firma, akou Google nepochybne je, produkuje aj množstvo „odpadu“. Tým myslíme aplikácie, resp. zariadenia, ktoré predstavil a neskôr z rôznych dôvodov poslal do minulosti.

Pri príležitosti 25. výročia spoločnosti sme pripravili zoznam 25 produktov, ktoré spoločnosť zrušila, resp. naplánovala ukončenie. Určite mnohé z nich poznáte, no určite tu nájdete i úplne neznáme.

1.

Google Stadia

Obsah pokračuje pod reklamou

Google mal so svojou cloudovou hernou službou Stadia veľké plány. Stačilo však niekoľko chýb, nedodržané sľuby a nefér správanie voči nezávislým vývojárom a služba skončila.

Pozrite si

Stadia definitívne končí, Google zatvára brány svojej hernej cloudovej služby

2.

Podcasty Google

Podpora Podcastov Google končí. Od budúceho roka sa Google namiesto toho zameria na ponúkanie prístupu k podcastom v rámci YouTube Music.

3.

Pixel Pass

V októbri 2021 Google spustil pri uvedení série Pixel 6 program predplatného Pixel Pass. Mal priniesť tri veci za mesačnú platbu (45 $ za Pixel 6 alebo 55 $ za 6 Pro): Najlepšie mobilné služby Google, ochranu zariadenia a pravidelné aktualizácie zariadení.

4.

Project Iris

Project Iris, headset s AR v tvare dioptrických okuliarov, Google zrušil začiatkom tohto roku.

5.

Dropcam

Google na budúci rok ukončí podporu pre Dropcam.

6.

Google Domains

Google Domains bola rýchlym a jednoduchým miestom na kúpu domén .com. Spoločnosť sa vzdáva podnikania registrátora a predáva aktíva spoločnosti Squarespace, súčasťou dohody je odovzdanie 10 miliónov domén, ktoré vlastnia zákazníci Google.

Zdroj | Brooke Cagle
7.

Základné zobrazenie Gmailu

Obsah pokračuje pod reklamou

Základné zobrazenie Gmailu cez HTML pôjde na zaslúžený odpočinok na budúci rok.

8.

Google Reader

Nástroj na čítanie informačných kanálov ponúkal účinný spôsob spravovania a čítania internetu. Reader bol spustený v roku 2005, keď sa éra blogov stala hlavným prúdom. Aj keď to nebola najobľúbenejšia aplikácia spoločnosti, používatelia ju mali radi.

https://youtu.be/kjLaq3XeLTo
9.

Nexus Q

Najhorší hardvérový omyl Google predstavený pred 11 rokmi. Multimediálny prehrávač za 299 $ určený na sociálne streamovanie ukazuje, ako dokáže aj obrovská spoločnosť priniesť prepadák. Nečudo, že sa nikdy nezačal predávať.

10.

Android Things

Spoločnosť plánuje vypnúť Android Things, oklieštenú verziu Androidu určenú pre smart home zariadenia. Operačný systém sa nikdy nerozbehol, takže to nie je až taká strata.

11.

Snapshot od Google

Funkciu Snapshot predstavila spoločnosť v roku 2018. Išlo o funkciu v Androide, ku ktorej je možné pristupovať prostredníctvom malej a veľmi ľahko prehliadnuteľnej ikony doručenej pošty na obrazovke asistenta. Mala zobrazovať všetky aktuálne informácie prostredníctvom posúvateľného rozhrania (schôdzky, predpoveď počasia, premávka či pripomienky).

12.

Daydream

Google oficiálne zrušil podporu virtuálnej reality Daydream z Android 11, čo bol posledný krok pri ukončení používania systému. Spoločnosť oznámila: „Aplikáciu Daydream VR už Google nepodporuje a nemusí správne fungovať na niektorých zariadeniach so systémom Android 11 alebo novším.“

13.

Google Plus

Neúspešná sociálna sieť spoločnosti, Google Plus je už oficiálne preč. Google nahradí sociálnu sieť pre podnikových používateľov službou Google Currents. Ten je vzhľadom na svoje podnikové zameranie navrhnutý tak, aby pomáhal ľuďom v rámci organizácií navzájom komunikovať.

Obsah pokračuje pod reklamou
14.

Bookbot

Nie príliš známe autonómne vozidielko Bookbot skončilo v júni. Nikto presne nevie, prečo tento malý kockovitý robot na doručovanie na kolieskach dostal stopku.

15.

Nest Secure

Google na budúci rok ukončí podporu pre poplašný systém Google Nest Secure.

https://youtu.be/ar9MC6Bkeqs
16.

Jamboard

Spoločnosť zverejnila blog, v ktorom oznamuje koniec svojho spoločného softvéru pre digitálne tabule Jamboard. Google plánuje ukončiť aplikáciu koncom roka 2024 a naznačuje ďalšiu fázu riešení pre tabuľu: nasmerovanie používateľov na aplikácie tretích strán, ktoré pracujú so službami Workspace (Google Meet, Disk a Kalendár).

https://youtu.be/-RaT2sHL4aw
17.

Google Glass

Preslávené okuliare ukázali, že nie je výhodou byť príliš vpredu. Okuliare za 1 500 $ totiž predbehli dobu. Najväčším problémom bolo v tom čase bolo vnímanie umiestnenie fotoaparátu verejnosťou. Dnes by bol tento projekt oveľa úspešnejší.

18.

Smartfóny série Google Paly

V roku 2013 Google priniesol niekoľko zariadení pod prezývkou Google Play Edition (GPE). Tieto zariadenia boli populárnymi modelmi OEM, ktoré používali čistý sériový Android, napríklad Nexus.

Pozrite si

25 TOP čísiel Google za 25 rokov jeho existencie

Obsah pokračuje pod reklamou
19.

Google Play Music

Hudba Google Play bola prvým pokusom spoločnosti Google o streamovanie hudby a stala sa populárnou službou. Fungovala v rokoch 2011 až 2020. Dnes tu máme YoutTube Music.

20.

Google Now

Dávno pred Google Discover existoval Google Now ako stránka naľavo od našich domovských obrazoviek a patrila medzi tie užitočnejšie softvérové funkcie.

21.

Služby na odosielanie správ

Za posledných 15 rokov Google predstavil veľké množstvo služieb na odosielanie správ, ktoré zahŕňajú textové, hlasové a videohovory. Koncom septembra vyvrcholilo úsilie spoločnosti všeobecnou dostupnosťou služby Google Chat, ktorá je kombináciou miestností v štýle Slack a Discord s bežnejšími formátmi správ.

Pozrite si

Čo je Google Photos Locked Folder a na čo je to dobré mať v mobile?

22.

Aplikácie Chrome

Google už v januári 2020 oznámil, že rozširuje zoznam aplikácií v Chrome, ktoré prestane podporovať. Ukončovanie podpory je však o niečo pomalšie, zrejme kvôli spätnej väzby používateľov.

23.

Trusted Contacts

Google v decembri ukončí svoju aplikáciu na núdzové zdieľanie polohy, už ju stiahol z obchodu Google Play. Existujúcich používateľov odporúča, aby vyskúšali podobné, no menej užitočné funkcie v Mapách Google.

24.

Loon

Matka Google, Alphabet, zatvára Loon, svoju divíziu, ktorá poskytuje internet z plávajúcich balónov.

https://youtu.be/A9xkujxxzaM
25.

Google Currents

Obsah pokračuje pod reklamou

Google ukončí službu Currents predstavenú v roku 2019 ako náhradu za Google Plus pre G Suite. Spoločnosť uvádza, že plánuje ukončiť činnosť Currents. Používatelia, ktorí ju používali, posunie do služby Spaces, teda niečo podobné ako verzia kanála Slack, alebo miestnosť Discord v službe Google Chat.

Zdá sa vám týchto produktov málo? Na Killed By Google ich môžete nájsť takmer 300!

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.