Reklama

11 funkcií na Facebooku, o ktorých ste možno nevedeli

Zdroj | Wikimedia
Stanislav Vinc
Zdroj | Wikimedia
Zdroj | Wikimedia

Facebook dokáže používať takmer každý, no poznať všetky jeho zákutia je už celkom iná vec. Pozrime sa preto na 11 funkcií, o ktorých často nevedia ani veteráni tejto sociálnej siete.

Dvojstupňové overenie

Súkromné fotografie, dôverné správy alebo osobné údaje a mnoho ďalších vecí sa nachádza na našich Facebookových účtoch, no len málokedy sa zamýšľame nad ich zabezpečením. Facebook pritom ponúka vcelku jednoduchú ochranu účtov, ktorá spočíva v dvojstupňovom overení prihlasovania.

V nastaveniach v sekcii Zabezpečenie a prihlasovanie nájdete zhruba v polovici stránky nastavenie tohto overenia, ktoré môže spočívať v prepísaní kódu z SMS správy alebo aplikácie, prípadne v použití bezpečnostného USB kľúču.

Najjednoduchšie je však použitie overovacích kódov, vďaka čomu sa do vášho účtu nedostane nikto, kto pri prihlásení nemá fyzický prístup k vášmu telefónu.

Poverený kontakt

Premýšľali ste niekedy nad tým, čo sa stane s vašim účtom na Facebooku v prípade úmrtia? Facebook pre takýto prípad ponúka možnosť nastavenia povereného kontaktu, ktorý napríklad bude môcť vo vašom mene pripnúť na váš profil verejný oznam, alebo aktualizovať profilovú fotografiu. Na druhej strane poverený kontakt nebude môcť uverejňovať príspevky vo vašom mene a ani vidieť vaše správy.

Stiahnutie dát

Ak ste na Facebooku už niekoľko rokov, za ten čas sa na jeho serveroch určite nazbieral poriadny balík vašich dát. Všetky tieto dáta si pritom môžete zo serverov stiahnuť na vyžiadanie a dokonca si môžete zvoliť aj obdobie, typ dát, kvalitu médií a formát, ktoré má Facebook pre vás pripraviť.

Príprava dát na stiahnutie môže trvať niekoľko dní, pričom na ich dostupnosť budete napokon upozornení mailom, ale aj skrz samotný Facebook.

Pozrite si

Facebook Messenger dostal sľubovaný tmavý režim. Ako ho aktivovať?

Nastavenia rozpoznávania tváre

Rozpoznávanie tváre na Facebooku nie je žiadne sci-fi, ani predmet konšpiračných teórií. Facebook sa touto činnosťou netají, ba naopak, umožní vám túto funkciu vypnúť.

Ak máte túto funkciu zapnutú, Facebook porovnáva vašu profilovú fotografiu a fotografie či videá, na ktorých máte menovku s novými fotografiami a videami, aby zistil, či sa na nich nachádzate vy.

Prihlásené zariadenia

Taktiež v nastaveniach, no tentokrát v sekcii Zabezpečenie a prihlasovanie, môžete vidieť zoznam všetkých zariadení, na ktorých ste s vašim Facebookovým účtom prihlásený.

Týmto spôsobom môžete napríklad odhaliť, či k vášmu účtu okrem vás nepristupuje aj niekto iný. Pri každom zariadení môžete kliknúť na tri bodky a následne na možnosť „Odhlásiť sa“, alebo po rozbalení celého zoznamu rovno kliknúť na možnosť „Odhlásiť sa zo všetkých relácií“.

Upozornenia na prihlásenie

Ak už hovoríme o zabezpečení účtu, vedeli ste, že Facebook vás môže upozorniť na každé prihlásenie do vášho účtu z neznámeho zariadenia? Túto možnosť nájdete v rovnakej časti nastavení, konkrétne v nastaveniach doplnkového zabezpečenia.

Ak Facebook zaznamená, že sa váš účet objavil prihlásený na neznámom, resp. novom zariadení, môže vám poslať upozornenie na stránku, na Messenger a taktiež na mail.

Pozrite si

7 funkcií v Mapách Google, o ktorých ste možno nevedeli

Facebook Watch

Facebook mal pred pár rokmi ambíciu poraziť rapídne rastúci YouTube a hoci sa to tak celkom nepodarilo, jeho sekcia Watch môže aj na základe vami sledovaných stránok ponúkať pomerne slušnú knižnicu zaujímavých videí.

V tejto sekcii totiž nájdete všetky videá od stránok, ktoré sledujete, ale aj videá od iných stránok, ktoré vám Facebook odporúča na základe rôznych kritérií.

Nastavenia reklám

To, že Facebook vám bude servírovať reklamy na základe všetkých informácií, ktoré o vás má, nijako nezmeníte. Môžete však zmeniť informácie, z ktorých má pri výbere reklám čerpať.

V sekcii Predvoľby reklám môžete vidieť vaše základné informácie, záujmy, spoločnosti využívajúce vaše údaje, no taktiež si na tomto mieste môžete podrobne nastaviť, aké reklamy chcete a nechcete na Facebooku vidieť.

Odoslané žiadosti o priateľstvo

V tomto prípade ide iba o drobnú a pomerne skrytú časť stránky, no ak by vás niekedy zaujímalo, komu ste odoslali žiadosť o priateľstvo a stále ju nepotvrdil, zistíte to v sekcii Odoslané žiadosti o priateľstvo. Na tomto mieste vám Facebook taktiež ponúkne zoznam ľudí, ktorých možno poznáte.

Preferencie v Novinkách

Viete, že sledujete nejakú stránku, no napriek tomu nikdy nevidíte jej príspevky medzi novinkami, respektíve v takzvanom „News Feede“? Možno by ste mali skontrolovať, akým spôsobom vlastne stránku sledujete.

Ak na stránke nájdete kurzorom na tlačidlo „Sledované“, zobrazia sa vám ďalšie nastavenia, ktoré vám napríklad umožnia zobraziť príspevky danej stránky ako prvé a taktiež zapnúť upozornenia na všetky nové príspevky od danej stránky.

Nastavenia upozornení

Upozornenia na Facebooku vedia byť užitočné, ale aj pekne otravné. Nemusíte si však robiť ťažkú hlavu, v priebehu niekoľkých minút ich môžete dostať pod kontrolu skrz nastavenia upozornení.

V tejto sekcii si môžete nastaviť preferencie pre každý druh upozornenia, od upozornenia na narodeniny, až po upozornenia na zaujímavé podujatia vo vašom okolí.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.