V mobilnej komunikácii sa za posledné roky zmenilo veľa – bežný mobil už nestojí desaťtisíce korún, ale maximálne dve-tri stovky eur, za minútu hovoru už platíme len pár centov a internet si môže dovoliť skoro každý. To ale neznamená, že nemôžete na svojom technologickom miláčikovi ešte aj ušetriť.
1 Správny volací program je istý základ
Znie to ako samozrejmosť, zvlášť v dobe prispôsobiteľných paušálov, no mnohým používateľom je jedno, aký majú program. So službami sú spokojní a s konkurenciou ich neporovnávajú. Žiaľ, nielenže sú brzdou konkurenčného rozvoja trhu, ale škodia najmä sebe, pretože platia zbytočne veľa a možno aj za služby, ktoré nepoužívajú.
Neváhajte preto pred podpísaním dvojročnej zmluvy venovať pár minút aspoň zbežnému pohľadu na ponuku konkurencie, pri programoch s viazanosťou môže byť úspora často veľká.
Operátor dokáže vykúzliť aj nečakané výhody aj v prípade, že spomeniete dve čarovné slovíčka „prenos čísla“.
2 Nebojte sa preniesť číslo, ak výhody stoja za to
V minulosti bol s prechodom ku konkurencii problém, dnes vás operátori dokonca motivujú, aby ste k nim prišli a ponechali si staré telefónne číslo. Ešte vám za to dokonca aj zaplatia!
Regulácia navyše tento proces kontinuálne zjednodušuje a urýchľuje, takže problémom môžu byť len trvajúca viazanosť a prípadná pokuta za odchod platená starému operátorovi. Možno v budúcnosti zákon zruší aj tú.
3 Aj počas viazanosti môžete s programom manévrovať
Chcete šetriť, ale operátorovi ste sa už zaviazali? Aj počas viazanosti môžete totiž využívať rôzne doplnkové benefity, ktoré zvýšia efektivitu vašej elektronickej komunikácie. Možná je aj zmena programu, hoci väčšinou len smerom k vyššiemu.
Predplatené karty sú z hľadiska flexibility a množstva balíčkov na tom lepšie. Ak balíčky nie sú pre vás aktuálne, ešte stále môžete upraviť svoje potreby tak, aby spĺňali nastavené podmienky. Skúste si ich pozrieť.
4 Pozor na služby „zadarmo“
Balíčky služieb okrem pomoci dokážu narobiť aj poriadnu paseku, zvlášť tie bezplatné. Prečo? Pretože sú bezplatné len dočasne. Žiaľ, operátori sa ešte stále z času na čas uchýlia k nie celkom čistej marketingovej kampani, kde prezentujú určitú výhodu ako bezplatnú.
Často ale táto služba vyžaduje buď aktiváciu inej, pravdaže platenej, alebo je zdarma len obmedzený čas a neskôr za ňu platíte a možno o tom ani neviete. Množstvo zákazníkov totiž na tento háčik po čase zabudne a platí za niečo, čo nevyužíva.
Nie je na škodu detailnejšie si prezrieť faktúru a hľadať „skryté položky“, alebo ešte lepšie, elektronicky si skontrolovať zoznam aktívnych služieb. Ak už vopred viete, že danú výhodu nevyužijete, pokojne ju odmietnite už pri podpise zmluvy, hoci je zadarmo.
5 Mobil za euro je len psychologický efekt
Priznajme si, že mnohí z nás zostávajú pri fakturačných službách len kvôli „lacnému mobilu“. Nie je ale všetko zlato, čo sa blyští. Najmä pri starších programoch s vyššími cenami dotovaný mobil preplatíte, teda zaplatíte viac, ako keby ste mobil kúpili v hotovosti a prešli ku konkurencii.
Opäť nezostáva nič iné, len počítať. Ak naopak zmluvu predlžujete tak či tak a starý mobil vám ešte dobre slúži, stojí za zváženie nový odmietnuť. Momentálne operátori ponúkajú výrazne lepšie a lacnejšie služby, ak sa rozhodnete pokračovať bez dotovaného mobilu.
Netreba tiež zabúdať, že oproti nákupu v hotovosti je výber prístrojov u operátora značne obmedzený.
6 Historické predplatenky vymeňte za moderné so zlomkovými cenami
Pamätáte sa na dobu, keď sme platili za SMS 4 koruny (13 centov) a za minútu hovoru 15 korún, teda asi 50 centov? Možno nebudete veriť, ale takéto predplatené karty na trhu stále sú. Operátori síce už predstavili nové služby so zlomkovými cenami, pasívnym zákazníkom však zostali staré.
Pokiaľ niekto z vášho okolia (najpravdepodobnejšie staršia generácia) týchto „dinosaurov“ ešte používa, neváhajte karty inovovať, pokojne aj pri zachovaní čísla. Aj u nenáročných zákazníkov bude efekt prekvapivo veľký.
7 K internetu sa pripájajte vy, nie vaše aplikácie
Mobilný internet stále zrýchľuje a je lacnejší, šetriť sa však dá aj tu, a to jednoduchým zakázaním obnovovania programov, ktoré nepotrebujete. Na manuálnu aktualizáciu odporúčame nastaviť aj tie, ktoré skutočne používate.
Ak si napríklad medzitým e-maily alebo sociálnu sieť skontrolujete na počítači, zbytočne sa budú sťahovať do mobilu. Megabajt k megabajtu a možno zistíte, že vám pohodlne stačí aj menší balík. O výhode využívania Wi-Fi snáď ani netreba hovoriť.
8 Pozor pri pohybe v pohraničných oblastiach
Rada pre nemnohých, zato veľmi dôležitá. Ak bývate alebo sa často nachádzate v pohraničných oblastiach, dajte si pozor na to, v sieti ktorého operátora sa práve nachádzate.
Ľahko sa môže stať, že pokrytie toho vášho je slabé a môže dochádzať k prepínaniu na sieť zahraničného poskytovateľa. Takéto služby majú samozrejme roamingové ceny, ktoré sú mnohonásobne vyššie. Riešením je buď jednoduchá kontrola mena operátora na displeji alebo zakázanie roamingových služieb.
9 Roaming
Roaming tiež napredoval míľovými krokmi. Hovory, správy aj dáta sú však stále v zahraničí drahšie, než doma, hoci sa v EÚ budú v roku 2017 už vyrovnané a ceny v únii stále klesajú. Ideálnym riešením je obmedziť na dovolenke komunikáciu na minimum a pripájať sa napríklad cez Wi-Fi.
Pokiaľ ale nemáte inú možnosť, aktivujte si najvhodnejší roamingový balík. Po návrate ho nezabudnite zase deaktivovať.
10 Mobil nie je vždy najvhodnejším riešením
Telefonovanie mobilom je síce jednoduché a pohodlné, ale sú aj lacnejšie možnosti. Takými sú určite internetová telefónia (VoIP) alebo e-mailová komunikácia. A samozrejme, žiadny super smartfón nikdy nenahradí skutočné stretnutie.
Bonusový tip
Ušetriť môžete aj na energii
Ročná prevádzka smartfónu, čo sa týka energie, je zanedbateľná položka. V tomto prípade nešetríme peňaženku, ako skôr vlastné nervy – efektívnym používaním znížite pravdepodobnosť, že mobil vytiahnete z vrecka vybitý, keď ho najviac potrebujete.
Pri moderných smartfónoch je to celkom problém, ale dá sa to. Kľúčom je vypínanie internetového pripojenia (napr. cez widget na ploche) a ostatných nenásytných komponentov (Wi-Fi, GPS, Bluetooth), prepínanie mobilu na noc do lietadlového režimu (prípadne úplné vypnutie, ak vtedy dokáže spustiť budík) a používanie správcu procesov (hlavne v OS Android).