Reklama

10 trikov ako pracovať bezpečne na internete

Zdroj | UNIQA
Michal Biznár
Zdroj | UNIQA
Zdroj | UNIQA

Internetová bezpečnosť je témou, ktorá je rok čo rok aktuálnejšia. Pripravili sme si pre vás desať tipov a trikov, ako sa chrániť pri online práci na počítači či na smartfóne.

Zamykajte si obrazovku

Začneme s menšou banálnosťou, no pripomenúť je ju určite nutné. Zamknutie obrazovky smartfónu je základný krok, ktorý vám odporúčame spraviť pri prvotnom nastavení smartfónu.

Dnešné smartfóny ponúkajú široké možnosti uzamknutia od kódov cez vzory až po snímania odtlačku prsta. Rozumieme, že mnohí z vás si myslia, že nemajú čo skrývať, no nezabúdajte na situácie ukradnutia smartfónu, kedy môže zlodej získať jednoduchý prístup k vaším heslám, účtu na sociálnej sieti či dokonca prístup na internet banking.

Pozor so zdieľaním

Väčšina sociálnych aplikácii má možnosť zapnúť lokalizačné služby a zdieľania vašej polohy. To platí ako pri označovaní na fotkách, tak aj pri aplikáciách ako je Instagram, Twitter či zoznamovacie aplikácie Tinder a Badoo.

Ak vám môžeme odporúčiť, pokiaľ nemusíte, neudávajte svoju domácu adresu.

Zdroj | Google
Pozrite si

LG má All-in-One riešenie pre IoT a zabezpečenie domácnosti

Dvojvrstvová verifikácia

Väčšina internetových prehliadačov a smartfónových aplikácii ponúka túto unikátnu funkciu. Aj keď sa čas, kým sa dostanete k danej informácii trochu predĺži, máte väčšiu istotu, že ste zabezpečený. Je na vás či si zvolíte autentifikáciu pomocou SMS, hesla, PIN kódu či odtlačku prsta.

Zdroj | Google

Priebežne aktualizujte

Nikto nemá rád aktualizácie, najmä keď vás počítač neustále otravuje aby ste si nainštalovali každý týždeň či mesiac nové. Tento proces väčšinou zahŕňa otravný reštart a zdĺhavé čakanie, no tieto aktualizácie majú svoju príčinu.

Jednotlivým programom ide aj o vašu bezpečnosť a preto neustále obnovujú svoje bezpečnostné protokoly. Veľkou výhodou online softvéru, ako napríklad prehliadače je, že aktualizácie prebiehajú automaticky na pozadí a ani si ich nevšimnete. Ak nemáte automatické aktualizácie vypnuté, tak máte z časti o bezpečnosť na internete postarané.

Zdroj | Google
Pozrite si

Štvrtina Wi-Fi sietí na svete má slabé alebo nemá žiadne zabezpečenie

Sledujte svoju aktivitu

Najviac využívané stránky ako Gmail, Facebook a Twitter majú možnosť detailne si prezrieť svoju aktivitu. Môžete tak zabrániť situáciam, kedy sa na váš účet snaží niekto nabúrať. Čo je však hlavné je, že budete upozornení na podozrivú aktivitu na vašom účte. Stačí sa pritom prihlásiť z iného zariadenia či iného miesta.

Zdroj | Google

Chráňte si laptop heslom

Podobne banálne pripomenutie ako so zamykaním smartfónu, no pre istotu ho pripomenieme. Pri registrovaní na rôzne stránky vám odporúčame heslá radšej neukladať a v prípade, že laptop používate niekoľkokrát denne, radšej si ho zabezpečte heslom.

Zdroj | tekrevue
Pozrite si

Podľa ESET-u je každý siedmy domáci router nedostatočne zabezpečný!

Skontrolujte si hlavné účty

Jeden z najdôležitejších krokov. Skontrolujte si všetky hlavné počítačové aj smartfónové účty. Ideálne si nastavte bezpečnostné otázky, doplňte dvojitú verifikáciu a prípadne si vytvorte záložný mail.

Nemali by ste zabúdať skontrolovať si bankové účty a ich systém zabezpečenia, keďže aj ten sa dá niekedy veľmi jednoducho obísť. Pri využívaní mobilnej bankovej aplikácie si radšej neukladajte prihlasovacie údaje.

Zdroj | PubAffairs

Investujte do zabezpečenia

Áno, vieme, že kupovať bezpečnostný softvér častokrát radšej zanedbáme, keďže to nepovažujeme za dôležité, no niekedy stačia aj free verzie programov, ktoré si môžete rýchlo a hlavne bezplatne nainštalovať. Medzi bezplatné kvalitné programy patrí napríklad Kasperski Antivirus, Avast! Free Antivirus či náš domáci ESET NOD32.

Ak vám však ide o bezpečnosť svojho zariadenia, investovať do bezpečnostných softvérov sa určite oplatí, hlavne keď jednu z najkvalitnejších firiem máme priamo na Slovensku.

Zdroj | ESET
Pozrite si

Strachujete sa o bezpečnosť mobilnej komunikácie? Skúste GranitePhone

Zakrývať webkameru či nie?

Asi najjednoduchšiu činnosť na ochranu svojho súkromia je zakrytie/prelepenie webkamery. Možno sa vám to bude zdať čudné ba až paranoidné, no šéf FBI či CEO Facebooku Zuckerberg to pravdepodobne nerobia bez príčiny.

Žiaľ je to tak, že hackeri sa skutočne môžu dostať aj do webkamery počítaču. Aj preto niektoré firmy už začali vyrábať laptopy s výsuvnou krytkou na webkameru.

Zdroj | simplecapacity

Veľký pozor pri verejných a nezabezpečených Wi-Fi

Pravdepodobne najčastejší problém, ktorý väčšina z nás prehliada. Napriek tomu, že všetci vieme, že verejné Wi-Fi siete nie sú zrovna bezpečné, používame ich slobodne a hlavne nemáme problém počas pripojeniu k ním prihlasovať sa k internet bankingu, k dôležitým súkromným účtom či k iným stránkam, ktoré by mali byť chránené čo najviac.

Zároveň by ste si mali nainštalovať VPN softvér a dajte si pozor, ktoré stránky navštevujete, keďže práve tie sú rizikom pre vaše internetové účty.

Zdroj | Kaspersky Lab
Zdroj
Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.