Reklama

10 technologických sklamaní roka 2021 - od nenaplnených očakávaní po nepodarky

Zdroj | Tim Gouw
Stanislav Vinc
Zdroj | Tim Gouw
Zdroj | Tim Gouw

V priebehu roka 2021 nás v redakcii prekvapilo mnoho produktov a technologických noviniek, no nevyhli sme sa ani mnohým sklamaniam. Na pandémiu sa nabalili problémy vo vývoji, výrobe a dodávkach mnohých produktov, z ktorých mnohé zostali iba v hladine testov a špekulácií. Niektoré z nich sa však napokon na trh aj dostali, no nie v celkom stopercentnom stave.

1. Sklamania z iPad mini 6. generácie

Ani Apple nie je neomylný a hoci do sveta vypustil už desiatky vydarených produktov, pri vývoji hŕstky iných sem-tam zakopol. Taká je aj šiesta generácia tabletu iPad mini, ktorá na prvý pohľad všetkých nadchla svojim prepracovaným dizajnom s tenkými rámčekmi a podporou Apple Pencil. Nie je však všetko zlato zlato, čo sa blyští.

Zdroj | Apple

Amerických zákazníkov nový iPad mini sklamal chýbajúcou podporou mmWave sietí 5G, ktoré u nás žiaľbohu a v tomto prípade aj chvalabohu zatiaľ nie sú dostupné. Sklamaním je aj chýbajúci Smart Connector pre pripojenie klávesníc a použitie o trošku pomalšej verzie čipsetu A15 Bionic. Čerešničkou na torte týchto sklamaní je však rozhodne tzv. želatinové scrollovanie (angl. Jelly Scroll), pri ktorom sa jedna strana obrazovky pohybuje neskôr, ako tá druhá.

2. Nedostupný a problémový Google Pixel 6

Karta tento rok úplne nešla ani Googlu, ktorý svetu predstavil novú sériu smartfónov Pixel 6. Začalo to jeho všeobecnou nedostupnosťou, kvôli ktorej Google na už tak celkom obmedzenom počte trhov začal zákazníkom rušiť existujúce objednávky, príp. ich odsúval na neurčito.

Zdroj | Google

Neskôr na povrch vyplávali problémy s jeho pomalým snímačom odtlačkov prstov, k čomu sa neskôr pridalo fantómové vytáčanie niektorých kontaktov, či naopak zamŕzanie pri kontaktovaní tiesňových liniek. Klincom do rakvy sú jeho problémy so senzormi. Treba k tomu ešte niečo dodať?

3. Tesla opäť nestíha sľubované termíny

Elon Musk je notoricky známy svojimi odvážnymi sľubmi a ešte odvážnejšími termínmi, v ktorých ich plánuje splniť. Ku každému termínu niektorej z jeho spoločností si tak treba pridať nejaký ten týždeň, mesiac či rok navyše. To je okrem jeho iných projektov aj prípad elektromobilu Tesla Cybertruck.

Zdroj | Tesla

Kontroverzný elektromobil bol pôvodne predstavený v novembri 2019 s prísľubom, že jeho výroba bude spustená koncom tohto roka. V auguste sme sa však dozvedeli, že Cybertruck zíde z výrobnej linky najskôr budúci rok. Do tej doby môžeme aspoň obdivovať jeho absurdne veľký predný stierač.

4. Zákazníci si počkajú, Amazon má prednosť

Odklady vo svete elektromobilov sa dotkli aj nádejnej americkej automobilky Rivian, ktorá najprv opakovane odsúvala dodanie prvých kusov jej elektromobilov R1T a R1S a neskôr viacerým zákazníkom oznámila, že ich objednávky bude schopná naplniť až v druhom alebo treťom kvartáli 2022. V posledných dňoch už zákazníci hlásia odklad dokonca až na rok 2023.

Za odkladmi stojí nepochybne logistická nočná mora spôsobená primárne aktuálnou pandémiou, no Rivian má súbežne na chrbte aj záväzok voči spoločnosti Amazon, ktorej musí najneskôr do roku 2024 doručiť zhruba 100 000 elektrických dodávok ušitých špeciálne pre jej potreby. Zákazníci si skrátka počkajú, tí automobilku za zdržania na základe zmlúv pokutovať nemôžu.

5. Kde je Spotify HiFi?

Spomínate si ešte, že Spotify vo februári tohto roka oznámilo príchod HiFi kvality do svojej hudobnej služby? Nie? Ani my nie… Bezstratové streamovanie hudby bolo spočiatku doménou hudobnej služby TIDAL, ktorému v tomto smere vzal vietor z plachiet a hlavný predajný bod Apple v rámci jeho služby Apple Music. A kde je v tejto téme Spotify? Ani srnka netuší… Hlavne, že aplikáciu má skrz na skrz pretkanú podcastmi.

6. A čo smart hodinky od Googlu?

O smart hodinkách od Googlu, ktoré by sa mali stať súčasťou ekosystému produktov Pixel, sa hovorí už roky. Všetci očakávali, že predstavené budú bok po boku smartfónov Google Pixel 6, no ako to už dnes vieme, nestalo sa. Vzhľadom na problémy týchto smartfónov je to možno aj dobre.

Pozrite si

Čo pre vás v roku 2022 pripraví Amazon, Apple, Huawei a Samsung?

Vo sfére smart hodiniek by sme však radi videli nového hráča, ktorý by rozprúdil stojaté vody okupované primárne Apple a Samsungom. Vzhľadom na to, že už aj Samsung Galaxy Watch prešli na WearOS od Googlu, je vlastne otázne, čím by ešte dokázali hodinky Pixel Watch zaujať. Dizajnom? Možno cenou?

7. Takmer neexistujúce next-gen konzoly

Keď sme sa koncom roka 2020 tešili z príchodu novej generácie herných konzol, ani v najpesimistickejšom scenári sme nepočítali s tým, že po roku od ich vydania pôjde ešte stále o nedostatkový tovar. PlayStation 5 ani Xbox Series X bežne v regáloch predajcov ešte stále nenájdete a s jednoznačným dátumom dodania nie sú stále dostupné ani prostredníctvom e-shopov.

8. Je Reevo vaporware?

Koncom minulého roka sme písali o futuristickom elektrickom bicykli Reevo, na ktorého vývoj a výrobu sa poskladali fanúšikovia prostredníctvom crowdfundingového portálu Indiegogo. Motor s výkonom 750 W (v Európe 250 W), dojazd až 60 kilometrov a najmä bezvýpletové kolesá si získali priazeň 2 657 záujemcov, ktorí zaň dokopy zaplatili 5,6 milióna eur.

Na dvere klope rok 2022 a výrobca ešte stále hovorí iba o plánovanom spustení výroby a trénovaní zamestnancov. Spoločnosti patrí ku cti pravidelná komunikácia s komunitou, no dodanie prvých, finálnych a plne funkčných bicyklov je ešte stále v nedohľadne.

9. Herné sklamania

Nestáva sa často, že sa v jeden rok dočkáme nových prírastkov do legendárnych herných sérií Battlefield, Call of Duty aj Grand Theft Auto. Kto by to bol povedal, že budeme z týchto herných noviniek takí sklamaní?

Ako sme to už skonštatovali aj v jeho recenzii, Battlefield 2042 mal byť akčný hit roka, no nestalo sa. Hra trpí chybami, chýba jej kampaň, obľúbené časti predchádzajúcich dielov, nepodarenými mapami a celkovou absenciou akejkoľvek atmosféry, ktorými nás vždy upútali predchádzajúce diely.

Nové Call of Duty: Vanguard síce kampaň ponúka, no tentokrát rekordne krátku. Fanúšikov zamrzel aj spočiatku nedokončený Zombie mód a hre v hodnoteniach nepomohol ani horší gun-play v porovnaní s predchádzajúcimi dielmi.

Najväčšie sklamanie si ale pre nás prichystal Rockstar a ním najaté štúdio Grove Street Games, ktoré sa malo postarať o prerábku legendárnej trilógie série Grand Theft Auto. Výsledkom je prapodivný paškvil, ktorý akoby vznikol na poslednú chvíľu, čoho dôkazom je nielen hora chýb, ale aj odfláknuté grafické spracovanie celkom zjavne vytvorené nepodarenou umelou inteligenciou.

10. Namiesto zmeny prístupu len zmena názvu

Nielen na Slovensku sa v poslednej dobe začalo čoraz intenzívnejšie hovoriť o výraznom odlive používateľov zo sociálnej siete Facebook. Podpísalo sa pod to toxické prostredie vytvorené rôznymi trollmi a anonymnými používateľmi, ale aj celá séria škandálov a káuz, ktoré poznáme pod spoločným názvom Facebook Files.

Čakali sme, že si vedenie spoločnosti Facebook vstúpi do svedomia a v niektorých svojich rozhodnutiach zaradí spiatočku, zmení prístup ku správe svojich sociálnych sietí a vo veľkom zainvestuje napr. do kontroly obsahu, stránok a falošných používateľov. Nesalo sa, Facebook premenoval svoju materskú spoločnosť na Meta a pozornosť verejnosti sa pokúša presmerovať na blížiace sa metaverzum.

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.