Reklama

10 najškaredších mobilov v histórii

Roman Calík

V ére, kedy neboli telefóny plackami podobnými ako vajce vajcu, mali výrobcovia väčšiu chuť experimentovať s dizajnom. Mobilný telefón, ktorý dnes poznáme už skôr pod pojmom smartfón, má za sebou viac ako 30 rokov existencie. A verte nám, predávali sa modely, ktorých dizajn a nepraktickosť ich predurčil na nepoužiteľné zariadenia. Vybrali sme 10 takých, o ktorých si myslíme, že boli najškaredšie. Súhlasíte?

1. Siemens Xelibri 8 (2004)

V roku 2003 predstavil svetu Siemens svoju módnu sériu telefónov Xelibri. V prvej várke to bola štvorica modelov nazvaných jednoducho Xelibri 1 až 4, a v apríli 2014 prišla druhá várka Xelibri 5 až 8. Možno nemáme estetické cítenie, ale jeden bol škaredší ako druhý. O ich použiteľnosti už nie je reč vôbec. Vybrať jediného zástupcu nie je jednoduché, ale rozhodli sme sa za najškaredší určiť model Xelibri 8, ktorý nám pripomína hračku Tamagoči.

Mobily stare TECHBOX article

2. Toshiba G450 (2008)

Super úzky mobilný telefón s rozdelením 12 tlačidiel do dvoch párov? Toshiba G450 si vyžadovala hodiny učenia sa písať správy či vytáčať telefónne čísla, i tak sa to pravdepodobne jej majitelia nikdy poriadne nenaučili. Navyše displej s rozlíšením 96 x 36 pixlov zobrazil takú malú časť textu, že čítanie správy bolo utrpením. Jediným ospravedlnením nepoužiteľného dizajnu je len to, že výrobca zariadenie komunikoval ako USB modem s možnosťou telefonovania.

Mobily stare TECHBOX article

3. Vertu Signature Boucheron Cobra (2006)

Vertu vyrába luxusné telefóny za tisíce eur, ktoré sa často ponúkajú aj v špeciálnych edíciách. Celkovo je dizajn Vertu telefónov netradičný, ale svojím spôsobom zaujímavý a výnimočný aj vďaka použitiu unikátnych a drahých materiálov. Dielo francúzskeho klenotníka Boucherona sa však nedá nazvať inak ako hrôza. Vyzdobenie modelu Signature diamantmi, smaragdovými očkami a 439 rubínmi v tvare kobry je jednoducho strašné.

Mobily stare TECHBOX article

4. Nokia 7600 (2003)

Nokia má na konte desiatky krásnych telefónov s nezabudnuteľným ikonickým dizajnom, ale tiež to niekedy prestrelila. Snáď najhnusnejším zariadením v ponuke legendárneho fínskeho výrobcu je Nokia 7600 v tvare akéhosi listu zo stromu. Tlačidlá po stranách displeja a čudný tvar spôsobili odmietnutie inak na tú dobu veľmi dobre vybaveného smartfónu s OS Symbian, farebným displejom, fotoaparátom a dokonca i s podporou 3G (Nokia 7600 bol druhý telefón Nokia s podporou 3G!).

Mobily stare TECHBOX article

5. Bang & Olufsen Serene (2005)

Príchod telefónov od Banq & Olufsen si v redakcii veľmi dobre pamätáme. Model Serene či neskôr aj model Serenata sme testovali. Obe novinky vznikli v spolupráci s výrobcom Samsung. Dizajn telefónov Banq & Olufsen musel byť netradičný a odlišný, ale v prípade modelu Serene tomu bolo vyslovene na úkor použiteľnosti. Cena na úrovni 1 000 € by nebola najväčšou prekážkou, tou bola klávesnica a celkové rozmiestnenie všetkých tlačidiel.

Mobily stare TECHBOX article

6. Haier P7 (2004)

Je to pero, alebo telefón? U nás pomerne neznámy čínsky výrobca svet zaujal práve modelom Haier P7, ktorý tvarom pripomínal pero. Táto 65 gramová tyčinka s najužším telom na svete ponúkla farebný displej s rozlíšením 64 x 128 pixlov a nechýbal dokonca ani VGA fotoaparát. Písanie na netradičnej klávesnici bolo utrpením, nie však pre rozloženie tlačidiel, ale skôr pre ich malú veľkosť.

Mobily stare TECHBOX article

7. Motorola V100 (2000)

Motorola V100 sa predávala aj na Slovensku a v Čechách. Dokonca jednu funkčnú máme stále v redakcii. Nedá sa jej uprieť snaha zaujať mladých ľudí najmä vďaka netradičnej QWERTY klávesnici. Ale faux pas v podobe chýbajúcej pamäti na SMS správy sa odpustiť pri tejto konštrukcii telefónu nedá. Displej tiež umožnil zobraziť iba malé množstvo znakov a navyše telefonovať ste mohli len s pripojenými slúchadlami, V100-ka totiž nemala žiadny reproduktor ani mikrofón!

Mobily stare TECHBOX article

8. Nokia 7380 (2005)

Nokia na vrchole svojej slávy vymýšľala rôzne konštrukcie telefónov. Štýlová kolekcia L’Amour mala ukázať, že telefón môže vyzerať aj inak. Tenké telo sa celkom dobre držalo v ruke najmä pri telefonovaní, ale absencia bežnej klávesnice, ktorú nahradil akýsi jog dial strpčila život každému SMS chtivému majiteľovi. Malý farebný displej s rozlíšením 104 x 208 pixlov taktiež nebol výhrou, podobne ako pri 7280-ke. Na hmotnosť na úrovni 80 gramov však budeme spomínať len v dobrom.

Mobily stare TECHBOX article

9. Samsung NPH-N270 Matrix (2003)

Samsung v roku 2003 uviedol na trh špeciálnu edíciu mobilného telefónu k filmu The Matrix Reloaded. Zaujal vyslovene iba fanúšikov filmu, veď sa na tvar telefónu pozrite. Neveríme, že by ste sa s ním radi ukázali na ulici (Nokia 8110 z prvého Matrixu bola naopak nádherný prístroj). Sklamaním boli aj chýbajúce high-end funkcie, Model SPH-N270 nemal Bluetooth a nedokázal prehrávať ani videá či MP3 skladby. Dokonca chýbal aj prehliadač internetu a fotoaparát. Navyše kúpiť ste si ho mohli len v USA za cenu okolo 500 dolárov.

Mobily stare TECHBOX article

10. Motorola Flipout (2010)

Možno ste to nečakali, ale našli sme aj Android smartfón, ktorý sa rozhodne nepodaril. Motorola Flipout mohla zaujať hardvérovou QWERTY klávesnicou, ktorá sa žiaľ zo smartfónov absolútne stratila. Štvorcový tvar je však nepraktický, konštrukčne bol smartfón vrátane vysúvania displeja nezvládnutý. Nepresvedčil ani slabý 3,2 Mpx fotoaparát či malý 2,8-palcový displej.

mobily stare techbox prehlad

Foto: archív, internet

Ďalšia story
Zatvoriť

Newsletter

Ďakujeme za váš záujem! Odteraz vám už neunikne žiadna novinka.
Ľutujeme, ale váš formulár sa nepodarilo odoslať.