V priebehu niekoľkých rokov sme sa prepracovali od nákupu filmov a seriálov na fyzických nosičoch, cez nákup digitálnych verzií, až k streamingu, ktorý nám umožňuje pristupovať k obrovskej knižnici video-obsahu za mesačný, alebo ročný poplatok. Každá dobrá služba by mala mať aj svoju mobilnú aplikáciu pre smartfón, alebo tablet. Tu je výber 10 najlepších z nich.
V našom zozname nájdete aj bezplatné aplikácie, no väčšina aplikácií je založená na mesačných poplatkoch. Netreba sa však nechať len tak odradiť, pretože väčšina služieb ponúka týždenné, alebo až mesačné skúšobné obdobia, počas ktorých môžete získať prístup k celému obsahu služby úplne bezplatne.
Netflix
Netflix patrí medzi najznámejšie streamovacie služby nielen vďaka bohatej ponuke filmov a seriálov, ale aj vďaka objemnému katalógu vlastnej tvorby, medzi ktorú patria aj známe tituly ako Stranger Things, Narcos, Sex Education a mnoho ďalších.
V prípade mobilných aplikácií ponúka Netflix možnosť stiahnutia filmov a seriálov na úložisko zariadenia, vďaka čomu ich môžete sledovať aj bez pripojenia k internetu. Najväčšou nevýhodou Netflixu je nedostatočná lokalizácia obsahu do českého, alebo slovenského jazyka, no aj tento problém sa spoločnosť snaží postupne riešiť aspoň titulkami.
MALL.TV
Relatívne čerstvým hráčom na poli streamovania videa je aj internetový obchod MALL, ktorý len nedávno spustil vlastnú službu Mall.TV. Obsahom tejto služby sú originálne relácie a seriály z produkcie MALL, ale aj filmy a seriály z distribúcií iných spoločností a česko-slovenských televízií.
Používateľské prostredie aplikácie má celkom blízko k aplikácií YouTube, no okrem hodnotení videí, odberu seriálov s možnosťou upozornenia na novú časť a komentárov, tu nájdete aj tlačidlo na stiahnutie videí do zariadenia. Ide o celkovo veľmi vydarenú službu, ktorá je navyše úplne bezplatná.
HBO Go
Akýmsi krížencom služieb Netflix a Stream.cz je HBO Go, za ktorý síce musíte platiť mesačné poplatky, no nájdete v ňom lokalizovaný zahraničný, ale taktiež aj lokálny český a slovenský obsah z produkcie spoločnosti HBO. Priamo v smartfóne, alebo tablete tak môžete sledovať najznámejšie tituly ako Game of Thrones, Black Panther, Sopranos a mnoho ďalších s dabingom, prípadne s titulkami.
Pre českých a slovenských divákov je HBO Go ideálnou voľbou, pričom výhodou je aj možnosť platby priamo cez televíznych a internetových poskytovateľov. Nevýhodou samotnej mobilnej aplikácie je chýbajúca možnosť sťahovania filmov a seriálov do zariadenia pre offline sledovanie.
MUBI
Ak neholdujete aktuálnym filmovým trhákom a skôr vás lákajú filmové klasiky a klubovky, skvelou alternatívou pre vás je aplikácia MUBI. Táto aplikácia funguje na podobnom princípe, ako Netflix či HBO Go, akurát sa za mesačný poplatok nedostanete k najnovším a najznámejším seriálom a filmom, ale k rôzne starým a menej známym filmom, ktoré za posledné desaťročia pozbierali desiatky ocenení. Aj v tomto prípade si všetky filmy môžete stiahnuť do zariadenia a sledovať ich aj na cestách bez pripojenia k internetu.
Amazon Prime Video
Jedným z najväčších hráčov na poli streamovania videa je aj internetový gigant Amazon, ktorý prevádzkuje vlastnú streamovaciu službu Prime Video. Ide o priameho konkurenta pre Netflix, ktorý taktiež ponúka vlastné seriály a filmy s podtitulom Prime Original, kde patrí napr. známa séria The Grand Tour, Tom Clancy’s Jack Ryan, alebo The Man In The High Castle.
Ide o takmer identické služby s identickými funkciami, aké ponúka Netflix, no v tomto prípade sa treba pripraviť na takmer nulovú lokalizáciu, keďže všetok obsah je dostupný iba v najväčších svetových jazykoch.
Orange TV
Vlastnú streamovaciu službu prevádzkuje aj operátor Orange, ktorý svojim zákazníkom umožňuje cez mobilnú aplikáciu Orange TV sledovať živé vysielanie vybraných televíznych staníc, 31-dňový televízny archív, a taktiež vybrané svetové i lokálne filmy. Táto aplikácia môže zaujať najmä športových fanúšikov, pretože jej súčasťou je športovo zameraný programový balík Orange Sport. Tento balík je možné si objednať bez ohľadu na operátora a predplatiť sa dá na mesiac, týždeň, ale aj na 24 hodín už od 3 €.
Twitch
Doteraz sme sa venovali primárne filmom a seriálom, no pokiaľ ide o stream živého obsahu, kráľom na trhu je jednoznačne aplikácia Twitch, ktorá sa obsahom zameriava primárne na videohry. Z ponuky aktívnych vysielaní si môžete vyberať podľa streamera, videohry, alebo aktivity, pričom neoddeliteľnou súčasťou každého vysielania, resp. streamu je samozrejme aj živý chat, ktorý dotvára celú atmosféru platformy Twitch. Skvelou funkciou sú aj Push notifikácie, ktoré vás upozornia, keď váš obľúbený streamer spustí živé vysielanie.
TIDAL
Ak poznáte TIDAL, možno vám táto aplikácia úplne nezapadá do nášho zoznamu, v ktorom sme až doteraz hovorili iba o aplikáciách na stream video obsahu. Áno, TIDAL je skutočne hudobná služba, ktorá sa primárne sústredí na stream hudby v Hi-Fi kvalite. Súčasťou jej mobilnej aplikácie sú však aj hudobné klipy, ktoré sú vo väčšine prípadov dostupné v rozlíšení Full HD. Na rozdiel od platformy YouTube si v tomto prípade hudobné klipy môžete stiahnuť do zariadenia.
Otta
Ďalšou slovenskou aplikáciou v našom zozname je aplikácia otta, ktorú prevádzkuje Towercom. Súčasťou aplikácie je zhruba 800 filmových titulov od hollywoodskych trhákov, cez európsku tvorbu, až po česko-slovenské klasiky. Túto filmotéku dopĺňa živé vysielanie vybraných televízií s možnosťou pretáčania v rámci posledných 24 hodín a 7-dňový archív na vlastnú tvorbu. Väčšina obsahu má dabing s výnimkou tvorby európskeho kina, kde je ponechané originálne znenie pre prehĺbenie umeleckého zážitku.
YouTube Kids
Platformu YouTube pozná zrejme každý, i tí najmladší, ktorí na nej trávia čoraz viac času. Nie všetok obsah na tejto platforme je však vhodný pre deti, a tak sa YouTube rozhodol vytvoriť samostatnú aplikáciu YouTube Kids, v ktorej sú dostupné iba tie videá, ktoré prešli prísnou kontrolou automatizovaného systému.
Dostupné videá sú rozdelené do kategórií Relácie, Hudba, Učenie a Objavuj, pričom aplikácia dáva do popredia videá v slovenskom jazyku. Deti sa v tejto aplikácii nedostanú ku komentárom, ktoré môžu byť často nevhodné a rodičia dokonca môžu celkom deaktivovať vyhľadávanie, takže sa deti dostanú len k vybraným videám v spomínaných kategóriách.
Článok bol pôvodne publikovaný v tlačenej verzii časopisu TECHBOX jar 2019.