Najnovšie CPU čipy zrejme nebudú v notebookoch potrebovať dedikovanú grafickú kartu. Medzigeneračný nárast je obrovský.
Intel sľuboval, že ich najnovšia generácia 10nm CPU notebook čipov, bude obsahovať integrovanú grafiku s výkonom viac ako jeden teraflop. Čo to v reálne môže znamenať odhalila spoločnosť na práve prebiehajúcom Computexe 2019.
Aký výkonnostný nárast 10. generácie čipov od Intelu teda bude? V rozlíšení 1080p by mal byť nárast v prípade CS:GO 72 %, pri Overwatch 42%. Čo príjemne prekvapí je, že nové čipy zvládnu tento výkon bez pomoci dedikovaných GPU.
Ako tomu však pri benchmarkoch priamo od výrobcov býva, treba si všímať aj malé písmenká. Väčšina testovaných hier mala rozlíšenie nastavené na čo najnižšiu kvalitu a pri väčšine chýba údaj o FPS. napriek tomu je medzigeneračný výkonnostný nárast úchvatný.
Reportér portálu engadget.com, Devindra Hardawar, píše, že počas živej demonštrácie CS:GO v 1080p, 10nm Ice Lake dosiahol framerate cez 70 FPS. Hra plynulo bežala aj starších čipoch, no pri v prípade Ice Lake bola citeľne plynulejšia. Viac o nových čipoch Intel prezradí v najbližších dňoch na Computex 2019.
AKTUALIZOVANÉ: Intel oficiálne predstavil 10. generáciu 10nm Intel Core s kódovým označením Ice Lake
Ice Lake, 10. generácia 10nm Intel Core čipov s grafikou Iris Plus prichádzajú s masívnou podporou umelej inteligencie. Spoločnosť v tlačovej správe uvádza, že čipy ponúknu 5-násobné zrýchlenie AI, približne dvojnásobný grafický výkon a takmer 3-krát rýchlejší bezdrôtový prenos.
Desiata generácia Intel Core procesorov ponúkne vysoko výkonú umelú inteligenciu, ktorá pracuje s Intel Deep Learning Boost. 10nm procesory sú postavené na architektúre jadra, ktorá dostala označenie Sunny Cove. Nové čipy budú používané od Intel Core i3 po Intel Core i7, do 4 jadier a 8 vlákien, 4.1 max turbo a frekvencie grafiky do 1.1 GHz.
Čipy sú navrhnuté tak, aby ponúkli vysoko výkonú umelú inteligenciu v notebookoch, pričom medzigeneračný nárast má byť 2,5-násobný, vďaka technológií Intel DL Boost, ktorý výrazne znižuje latenciu. Prepracovaná architektúra čipov má ponúknuť jeden teraflop výkonu.
O grafický výkon sa stará Intel Iris Plus, ktorá je založená na architektúre Gen11. Intel uvádza, že takto dosiahol až dvojnásobný výkonnostný nárast, v porovnaní s predošlou generáciou čipov. Používatelia tak môžu dosiahnuť plynulé zobrazovanie v kvalite zodpovedajúcej 4K HDR s miliardou farieb, hrať hry s dvakrát rýchlejším FPS6 a kvalitu zobrazenia 1080p na veľkom množstve populárnych hier.
Nová generácia Intel čipov prvýkrát ponúkne integrovanú konektivitu pomocou Thunderbolt 3 a Intel Wi-Fi 6 od Gig +, vďaka čomu by sa malo dať dosiahnuť trikrát rýchlejší bezdrôtový prenos dát. Vďaka Wi-Fi 6 je možná rýchlosť presahujúca 1 Gbit/s.