Výhody
- reproduktory
- fotoaparát
- výdrž batérie
Nevýhody
- vyššia cena
- malá RAM
Všetky v úvode zmienené majú spoločné množstvo vlastností: nový štvorjadrový procesor Snapdragon 400, 1 GB RAM, qHD displej s uhlopriečkou okolo 4,7 palca, slušný 8 Mpx fotoaparát. Avšak, iba priamy nástupca HTC Desire 601 k tomuto všetkému pridáva bezkonkurenčné predné reproduktory.
Začnime teda práve nimi. Ich hlasitosť, kvalita, čistota prejavu i náznaky basov zďaleka prekonávajú akékoľvek mobilné zariadenie s reproduktormi vzadu, podľa mňa si dokonca môžu trúfnuť aj na mnohé 10“ tablety. Ak si teda radi vychutnávate hudbu, video či hry v smartfóne bez použitia slúchadiel, zrejme budete ochotní prehliadnuť ten nie malý príplatok oproti konkurencii. HTC Desire 610 navyše pôsobí veľmi hodnotne, v nami testovanej bielej farbe aj osviežujúco. Okrem tejto farby si môžete dopriať dokonca aj červenú či modrú. Žiaľ zadná časť smartfónu je lesklá, takže istota držania je mierne znížená. Nejde pritom o zadný kryt, nie je možné odklopiť ju. Pamäťovú a SIM kartu vkladáte do ľavého boku pod krytku. Žiaľ SIM karta nie je klasického, ani novšieho microSIM formátu, na ktorý už sme si zvykli. Ide o ešte menší nanoSIM rozmer, s ktorým prišiel iPhone 5. Či má tento krok nejaký reálny prínos je ťažko povedať. V praxi to znamená, že si budete musieť u operátora vybaviť buď vydanie novej, alebo ostrihanie starej karty na menší formát a v prípade návratu k inému prístroju si treba tiež zadovážiť redukciu. Strihať SIM kartu až na nano formát svojpomocne doma odporúčame len tým skutočne najzručnejším používateľom. Okrem ostrihania takmer až na holý čip je potrebné zmenšiť aj hrúbku karty.
Daňou za predné reproduktory je väčší rám displeja. Ten na dlhšej hrane by mi až tak nevadil, ale ten na kratšej je až zbytočne veľký. Keď Desire 610 porovnáme so vzorom malých rámov, LG G2, ten má namiesto 4,7“ až 5,2“ displej pri menšej výške, rovnakej šírke, nižšej hrúbke a až o polovici väčšej batérii! Samozrejme ale iba s jedným reproduktorom vpredu. Aspoň že displej HTC je dobrý, vďaka qHD rozlíšeniu má primeranú jemnosť 234 PPI. Pri pohľade zblízka by sme možno ocenili aj HD, ale pri bežnom používaní nie. Z displeja mierne „ukrajujú“ ovládacie tlačidlá. Pri písaní na klávesnici v režime na šírku sa mi občas stávalo, že namiesto tlačidiel Enter a Backspace som ovládacím tlačidlom „späť“ klávesnicu schoval. Ale na to sa dá zvyknúť, inak je klávesnica výborná.
Užijete si aj fotografovanie. Vynovené rozhranie fotoaparátu so skratkami na režimy a nastavenia, bleskové zaostrovanie a snímanie, rozlíšenie 8 Mpx, množstvo režimov (auto, noc, HDR, oblúková panoráma, redukcia otrasov, portrét, krajina, text, makro…), šikovné skratky nastavení (vyváženie bielej, ISO, expozícia, efekty) a nadpriemerné výsledky mimoriadne potešia. Nadšenci „kamerovania“ budú za svoje peniaze ešte nadšenejší. Full HD rozlíšenie, spomalený záber, plynulé 60 FPS 720p video, rýchle preostrovanie, kvalitný zvuk, fotenie a prepínanie svetla počas videa, pauza… čo viac si priať? Nikto samozrejme netvrdí, že HTC Desire 610 je najlepší fotomobil na trhu, ale jeho práca poteší – a to zvlášť preto, že ponúka asi všetky softvérové záležitosti, ktoré z hardvéru vyťažia maximum. Mimochodom, šikovne maskovaná LED dióda nad snímačom pôsobí, akoby boli fotoaparáty dva – síce iba na prvý pohľad, ale je to pekná alúzia na vlajkovú loď HTC One (M8).
Hardvér je aj po ostatných stránkach fajn. Funkcia USB OTG pracuje, GPS chytí signál „nasucho“ za 18 sekúnd, hoci nie je dokonale presné (merná jednotka 0,9 km/h nie je úplne ideálna na meranie chôdze či cyklistiky). S novým procesorom Qualcomm Snapdragon 400 som sa zoznámil už v Huawei-i Ascend G6 4G a HTC mi potvrdilo jeho kvality. Výkon je na strednú triedu akurátny (AnTuTu 17 500 b., 3DMark ISU 4 874 b., detaily v galérii pod článkom), zahrievanie minimálne a spotreba výborná. Grafika Adreno 305 tiež nemá problém s qHD rozlíšením, užijete si pravdepodobne akúkoľvek súčasnú hru. 1 GB operačnú pamäť by výrobcovia už mohli začať v strednej triede navyšovať, ale zatiaľ ešte ako-tak stačí – v HTC s objemnou nadstavbou máte bežne voľných 380-450 MB, čo je dosť aj vďaka čerstvému, menej náročnému Androidu verzie 4.4.2.
Na ňom je samozrejme postavená nadstavba HTC Sense, konkrétne vo verzii 5.5. A je poriadne veľká. Na zamknutej obrazovke máte viacero skratiek, okrem aplikácií či fotoaparátu poteší skratka na okamžitý prechod na hlavnú alebo BlinkFeed plochu. Na konkurenčných prístrojoch by sa najskôr oživila pred uspatím spustená aplikácia a tú by ste museli minimalizovať. Niekedy sa tie zlomky sekúnd zídu. HTC BlinkFeed pravdepodobne v tejto verzii nemožno vypnúť, aspoň som takú možnosť nenašiel. Informačná lišta má opäť dve zobrazenia, v tom druhom nechýba množstvo skratiek. Možno by sa zišiel posuvník jasu, ale aj zmena jasu po väčších krokoch ťukaním na skratku stačí. Maximálny jas mohol byť mimochodom o trochu väčší, zišiel by sa na priamom slnečnom svite. Ďalej HTC prekopalo množstvo systémových aplikácií (nastavenia, galériu s HTC Zoe), zvláštnu pozornosť si však zaslúžia úsporné a systémové funkcie. Napríklad moderný ultra úsporný režim, ktorý ponúka iba základné funkcie (telefón, správy, e-mail, kalendár, kalkulačka, čas), ale má potenciál výraznej úspory energie. Existuje aj menej drastický „úsporák“ a potešia aj nové možnosti hlbších zásahov do systému. Tak hlboko ako v Huawei-i sa ešte nedostanete, ale aj tak nás prístup HTC teší.
2 040 mAh batériu môžeme z teoretického hľadiska považovať za nedostatočnú. No rovnako ako u čínskeho konkurenta, aj Desire 610 z nej dokázal vyťažiť prekvapivo dobré hodnoty. Pripísal by som to efektivite štyroch úsporných Cortex-A7 jadier v procesore. Na webe si zasurfujete podľa našich testov 8 hodín 53 minút, v hre HCR 7 hodín 24 minút. Za noc v lietadlovom režime ubudlo 0, resp. 1 % batérie (samozrejme, keď smartfón naplníte aplikáciami, ktoré budú bežať na pozadí, spotreba sa zvýši). Bravo.
HTC Desire 610 je v oblasti strednej triedy výborný stroj. Rozumný displej s rozumným rozlíšením, moderný a šikovný softvér, výkon s rezervou do budúcnosti, efektivita a dlhá výdrž batérie, nadpriemerný fotoaparát. Každá z týchto oblastí budúceho majiteľa poteší, predné stereo reproduktory ho však nadchnú. Jedinú pochybnosť vzbudzuje fakt, že takmer rovnaký LG L90 bol v čase testovania o 60 € lacnejší. Oplatí sa ušetriť túto sumu a dokonca získať štvrtinu batérie navyše výmenou za predné reproduktory? Záleží na vás.
Cena 299,00 € Rozmery 143 x 70,5 x 9,6 mm, 143 g Displej 4,7“ (540 x 960 px, 234 PPI) Hardvér Qualcomm Snapdragon 400 MSM 8226 (štvorjadrový 1,2 GHz Cortex-A7, GPU Adreno 305, 28 nm), 1 GB RAM, 3,82 GB Flash + microSDXC do 128 GB, nanoSIM, LTE, GPS, GLONASS, Bluetooth 4.0, 8 Mpx fotoaparát (AF, LED, HDR, FHD video 30 FPS, HD video 60 FPS), 1,3 Mpx webkamera, Li-Pol 2 040 mAh Softvér Android 4.4.2+HTC Sense 5.5, Kid Mode, Kreslenie, Polaris Office 5, Parent Dashboard, HTC Zálohovanie